Ogórki stanowią bardzo ważny element jadłospisu wielu Polaków. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju zjada ich blisko 8 kilogramów rocznie. Nic dziwnego, w końcu warzywo, w zależności od rodzaju, idealnie sprawdza się nie tylko jako dodatek do kanapki, ale również sałatki, tortilli, sosu, a nawet zupy. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego jest sprzedawany w folii?

Dlaczego ogórki szklarniowe pakuje się w folię?

Skład ogórków w większości stanowi woda, kiedy wyparuje, warzywo staje się pomarszczone, nieapetyczne i mało sprężyste. Wspaniałe zabezpieczenie przed tym procesem stanowi właśnie folia. Owinięte nią ogórki zachowują świeżość nawet przez okres dwóch tygodni, a także są zdecydowanie bardziej sprężyste i elastyczne. 

Ponadto folia zabezpiecza warzywa przed wszelkiego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Bowiem ogórki są bardzo wrażliwe na wydzielany przez dużą część owoców etylen. Ich przechowywanie blisko jabłek, gruszek, mango, bananów czy nektarynek mogłoby znacznie skrócić ich termin przydatności do spożycia.

Należy również pamiętać, że folia to wymowny znak, że ogórki są importowane. Bowiem te pochodzące z Polski nie są zabezpieczane opakowaniem.

Zobacz także:

Cenne właściwości ogórków

Regularne spożywanie ogórków bardzo pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Warzywo zawiera bowiem dużo błonnika pokarmowego, który przede wszystkim reguluje pracę układu pokarmowego, ale również układu sercowo-naczyniowego. Bowiem obniża poziom „złego” cholesterolu i ciśnienia. 

Ogórki mogą także przynieść ulgę w dolegliwościach trawiennych – pomagają zniwelować zgagę i zaparcia, odkwaszają organizm, usuwają nadmiar toksyn i działają moczopędnie. Na tym jednak nie koniec. To niepozorne zielone warzywo wykazuje silne działanie antynowotworowe. Ich regularne spożywanie może zapobiec rozwojowi raka prostaty oraz trzustki.

Ogórki w przemyśle kosmetycznym

Nie jest również tajemnicą, że świeże ogórki mają bardzo pozytywny wpływ na cerę. Na ich bazie powstaje wiele kremów, maseczek i peelingów. Tego typu kosmetyki nie tylko doskonale nawilżają, ale również oczyszczają, odświeżają i lekko ściągają skórę.