Jeszcze nie tak dawno każdy dietetyk tłumaczył, że chęć schudnięcia wiążę się z rezygnacją z jedzenia wielu produktów – słodyczy, słodkich napojów, słonych przekąsek, a przede wszystkim węglowodanów. Niektóre osoby chcące schudnąć jak najszybciej praktycznie całkowicie odstawiają węglowodany, czyli pieczywo, kasze, makarony i ryż. A przecież wszystkie te produkty wciąż są potrzebne w diecie! Co więcej, część z nich pomoże wam schudnąć. Jak to możliwe? Ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju węglowodanów. Dzięki temu będziecie syci na dłużej, wasz organizm będzie miał energię do działania, a do tego schudniecie.

Zdrowe węglowodany na odchudzanie

Które produkty są bogate w zdrowe węglowodany? Sprawdźcie sami:

  • Rośliny strączkowe – choć znane są głównie z wysokiej zawartości białka (i dlatego poleca się je osobom nieprzepadającym za mięsem), rośliny strączkowe zawierają bardzo dużo błonnika, który odpowiada za poczucie sytości oraz odpowiednią przemianę materii. Dieta bogata w błonnik sprawia, że czujecie się dłużej najedzeni i łatwiej wam będzie schudnąć.
  • Kwaśne owoce – na diecie odchudzającej owoce należy traktować w kategorii słodkiej przekąski nie przesadzać z ich ilością. Zawierają one sporo cukru i kalorii, a spożywane w nadmiarze będą sabotować wasze wysiłki w walce o szczuplejszą sylwetkę. Dobrym wyborem są owoce o kwaskowatym smaku, które zawierają mniej cukru, a dzięki błonnikowi sycą na długo. To m.in. kwaśne jabłka, maliny, poziomki, truskawki, porzeczki, śliwki, brzoskwinie, jeżyny i aronia. Nie należy natomiast raczej jeść cytrusów na diecie odchudzającej.
  • Bataty – czyli słodkie ziemniaki to genialny zamiennik polskich ziemniaków. Choć są nieco inne w smaku, to wspaniale pasują do wielu potraw w formie puree lub np. upieczone w piekarniku i posypane ziołami. Można też zrobić z nich placki ziemniaczane (a raczej batatowe)! Bataty mają niższy indeks glikemiczny niż ziemniaki oraz sporo beta-karotenu i błonnika.
  • Nabiał – produkty mleczne zawierają bardzo dużo białka, ale również sporo węglowodanów! Spiszą się doskonale na diecie odchudzającej ze względu na to, że dostarczają organizmowi mnóstwo energii i nie powodują przy tym uczucia zmęczenia i znużenia. Ostrożnie z nabiałem jednak wtedy, jeśli cierpicie na nietolerancję na laktozę.