Mimo że bardzo smaczny i prosty w przygotowaniu, tradycyjny wieprzowy smalec jest niestety też raczej niezdrowy. Zawiera dużo tłuszczów nasyconych, jest tuczący i często podaje się go pewnie ze sporą ilością soli, której nadmiar zdecydowanie szkodzi utrzymaniu właściwej formy. Na szczęście mamy równie pyszną alternatywę. Chodzi o smalec z fasoli. Umiejętnie przygotowany nie będzie odbiegał smakiem od oryginalnego smarowidła zwierzęcego.

W czym smalec z fasoli jest lepszy od wieprzowego?

Dlaczego takie smarowidło to lepszy wybór?

  • Jak wspomnieliśmy, tradycyjny smalec jest bardzo bogaty w tłuszcze nasycone, które niekorzystnie działają na zdrowie serca i całego układu krwionośnego. Tłuszcz używany do pasty z fasoli (olej rzepakowy lub oliwa z oliwek) jest znacznie zdrowszy, a dodatkowo w przepisie jest go po prostu znacznie mniej.
  • W roślinnym smarowidle ze strączków sami możemy regulować ilość dodanej soli, a tradycyjny smalec zawiera jej po prostu naturalnie więcej.
  • Fasola jest zdrowa, zawiera wiele witamin, potasu i sporą ilość białka. Tego niestety nie można powiedzieć o słoninie, głównym składniku smalcu.

Smalec z fasoli - przepis

To kanapkowe smarowidło jest naprawdę przepyszne! Zachwyci nawet największych tradycjonalistów w kuchni. Smalec z białej fasoli nie ustępuje smakiem tradycyjnemu smalczykowi, a do tego jest wegański i bardzo tani.

Składniki

  • Ok. 50 dag ugotowanej białej fasoli lub 2 puszki białej fasoli konserwowej
  • 2 cebule
  • Szczypta majeranku
  • Sól
  • Pieprz
  • Oliwa z oliwek lub olej rzepakowy

Przygotowanie smalcu z fasoli

  1. Odsączcie fasolę z zalewy na sicie. 
  2. Cebulę pokrójcie w drobne kostki. 
  3. Na patelni rozgrzejcie olej lub oliwę i przyrumieńcie na niej cebulę. 
  4. Fasolę przełóżcie do blendera i miksujcie, dodając oleju lub oliwy, aż do momentu, w którym uzyskacie pożądaną konsystencję. 
  5. Pastę przyprawcie solą, pieprzem i dużą ilością majeranku. Zmiksujcie jeszcze raz do połączenia składników. 
  6. Dodajcie zarumienioną cebulkę i dobrze wymieszajcie. Smacznego!

Jak przechowywać smalec z fasoli?

Tak przygotowane smarowidło możecie włożyć do słoika i odstawić do lodówki. Będzie świeże przez kilka dni. Jeśli chcecie utrzymać jego świeżość na dłużej, polejcie powierzchnię olejem. Odetnie on dostęp do powietrza i nie powoli na rozwój pleśni. Przedłużycie dzięki temu trwałość smalcu.

Zobacz także: