Dieta Okinawa, czyli jak odżywiają się długowieczni Japończycy. Prawie nie jedzą ryżu
AdobeStock
Newsy

Jak odżywiają się najbardziej długowieczni Japończycy? Nie uwierzycie, że prawie nie jedzą tego 1 produktu

Co jest sekretem długowieczności Japończyków? Kluczowe są warzywa, owoce, a także ważna zasada dotycząca sposobu jedzenia.

Japonia słynie z wyjątkowo dużej liczby osób w wieku 100 lat i więcej. Jak to możliwe, że w jednym kraju żyje tak wielu stulatków? Wielu ludzi od dawna zadaje sobie to pytanie i próbuje odkryć sekret długowieczności Japończyków. Możliwe, że za ich długie życie w dobrym zdrowiu odpowiada dieta. Jej skład może być dla was bardzo zaskakujący.

Co jedzą Japończycy z Okinawy?

Okinawa to wyspa, największa w archipelagu o tej samej nazwie. Jest położona na Oceanie Spokojnym, blisko 800 km na południe od głównego archipelagu, złożonego z wysp Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu.

Dopiero w 1872 roku Okinawa stała się częścią Japonii, jednak wcześniej znajdowało się tam Królestwo Riukiu. Sposób odżywiania rdzennych mieszkańców Okinawy różni się od typowej diety Japończyków i właśnie w diecie poszukuje się recepty na długowieczność potomków Riukiu mieszkających w Okinawie. 

Prawie nie jedzą oni ryżu, który jest podstawą japońskiej diety. Zamiast tego, w Okinawie spożywa się fioletowe słodkie ziemniaki. Jadłospis jest stosunkowo ubogi w mięso czy owoce morza, za to królują w nim rośliny strączkowe - przede wszystkim soja. 

Sposób odżywiania się Japończyków z Okinawy

Istotny jest nie tylko skład diety, ale sam sposób odżywiania się. Mieszkańcy Okinawy jedzą nie tylko zdrowo, ale oszczędnie. Spożywają podobno zaledwie 1200 kalorii dziennie, zgodnie z zasadą „hara hachi bu” która mówi o tym, by się nie przejadać - posiłek powinno się skończyć z poczuciem lekkiego niedosytu, a powszechne u nas przejadanie się jest uważane tam za bardzo niezdrowe. 

Zobacz także
Ten produkt to sposób na długie życie. Jedzcie to codziennie, a poprawicie zdrowie fizyczne i psychiczne

Ten produkt to sposób na długie życie. Jedzcie to codziennie, a poprawicie stan ducha i ciała

Ekspert zdradził eliksir na długowieczność. Poleca jeść te 2 tanie produkty

Ekspert zdradził eliksir na długowieczność. Poleca jeść te 2 tanie produkty

Zasady diety Okinawa

W diecie Okinawa można wyróżnić trzy najważniejsze zasady:

  • Jedzenie kolorowych warzyw i owoców - im więcej kolorów na talerzu, tym lepiej! Szczególnie zalecane są owoce i warzywa w kolorach żółtym i pomarańczowym ze względu na zawartość karotenoidów, które wspierają układ odpornościowy.

  • Ograniczenie mięsa i spożywanie głównie produktów pochodzenia roślinnego

  • Nieprzejadanie się - nie trzeba ograniczać kalorii do 1200. Wystarczy, że będziecie stosować się do zasady nienajadania się do syta, by uniknąć przejedzenia. 

Źródło: polakuleczsiesam.pl 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA