Czasem diagnoza lekarska powoduje, że musimy natychmiast wprowadzić zmiany w swoich przyzwyczajeniach. Zmienić styl życia, rzucić używki czy ograniczyć sól. Zanim przyzwyczaicie się do smaku mniej posolonych dań, zwykle ciężko jest je jeść. Wydają się bez wyrazu, mdłe, choć wcale nie muszą takie być. Podpowiadamy czego używać, żeby poprawić smak niesłonych potraw.

Która przyprawa skutecznie ukrywa brak soli?

Bezpieczny poziom soli, jaki powinno się spożywać w ciągu dnia to 5 g, czyli tyle, ile mieści się na łyżeczce od herbaty. Niestety to zalecenie jest nagminnie łamane. Polacy zjadają w chlebie, ciastach, wędlinach, żółtych serach, daniach gotowych wielokrotnie więcej w ciągu każdego dnia.

Sól jest dodawana w nadmiarze do żywności przetworzonej, dlatego, że dobrze przyprawione dania są po prostu smaczniejsze. Producenci nie żałują więc soli, żeby po ich produkty klienci chętnie wracali.

To samo dotyczy dań przygotowywanych w domu. Jeśli porządnie je posolicie – będą smaczniejsze. Te niedosolone nie smakują, i zanim je zjecie, zwykle sięgacie po solniczkę. Jeśli jednak świadomie ograniczacie sól w diecie, zadbajcie o to, żeby danie było porządnie przyprawione. I nie chodzi tu o sól, tylko dodanie pieprzu, chilli czy ziół.

Zobacz także:

Pod ręka zawsze powinniście mieć estragon. To zioło, które w najlepszym stopniu potrafi zastąpić w daniach sól. Ma łagodny smak i zapach, pozwala zmylić kubki smakowe, które w potrawie doszukują się soli. Najlepiej sprawdza się w sosach, mieszankach ziołowych, może być dodawany do kwaszenia ogórków i kapusty, kiszonym warzywom dodaje jędrności. Jest świetny do mięs. Nie tylko poprawia ich smak, ale też ułatwia trawienie.

Do mniejszej ilości soli można się przyzwyczaić

Zanim zaczniecie przyzwyczajać się do mniejszej ilości soli pamiętajcie, że nawet jeśli macie zalecenie lekarskie, żeby ograniczyć sól, możecie zmniejszać jej ilość, ale nie eliminować w 100%. Dzięki spożywaniu soli, zaopatrujemy organizm w sód, który jest pierwiastkiem niezbędnym do życia, a także do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie należy więc przesadzać w drugą stronę.

Według ekspertów WASH (World Action On Salt and Health), organizacji, która popularyzuje ograniczanie spożycia soli, do potraw mniej słonych można się przyzwyczaić. Zalecają zacząć od zamiany soli na inne przyprawy, przede wszystkim estragon. Uspokajają też, że wrażenie potraw bez smaku, z czasem się zmienia i mija:

- Z biegiem czasu, każdy z nas przyzwyczaja się do określonego poziomu słonego smaku. Kiedy więc drastycznie obniżymy ilość soli w pokarmach, z początku odczujemy, że jedzenie smakuje gorzej, albo wręcz, że jest bez smaku. Ale już po około 3 tygodniach nasze kubeczki smakowe przystosowują się do obniżonego poziomu soli, stając się po prostu bardziej wrażliwe na słony smak, dzięki czemu przy mniejszej ilości soli można mieć zbliżone doznania smakowe do wcześniejszych - twierdzą eksperci.

Źródło: zdrowie.pap.pl