Czym wyczyścić lodówkę z uporczywych zabrudzeń? Ten babciny sposób to hit
AdobeStock
Newsy

Czym wyczyścić lodówkę z uporczywych zabrudzeń? Ten babciny sposób to hit

Wiosenne porządki to idealna okazja do tego, by zrobić gruntowny przegląd lodówki i dokładnie ją wyczyścić. Sprawdźcie naturalne sposoby na umycie lodówki!
Katarzyna Wyborska
kwiecień 08, 2021

Lodówka to jedno z miejsc w domu, które jest najbardziej narażone na różne zabrudzenia. A jednocześnie lodówka powinna być jak najczystsza, ponieważ to w końcu tam przechowuje się otwartą, świeżą żywność, która szybko się psuje! Jeżeli urządzenie nie jest regularnie czyszczone, to zaczynają się w nim rozwijać bakterie i grzyby, które następnie przechodzą na przechowywane w środku mięso, wędliny, sery i inne otwarte produkty. Brzmi strasznie, prawda? Dlatego tak ważne jest dbanie o lodówkę i regularne czyszczenie! Sprawdźcie, jak zrobić to skutecznie.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak umyć lodówkę?

Tylko bardzo dokładnie umycie lodówki jest gwarancją tego, że pozbędziecie się z niej resztek jedzenia i ewentualnych, powstałych w niej kolonii pleśni i bakterii. Postępujcie według poniższych kroków:

  • Odłączcie lodówkę od prądu.
  • Wyjmijcie ze środka wszystkie znajdujące się tam produkty – również te zapakowane.
  • Wyjmijcie wszystkie półki i szuflady. Jeśli znajduje się na nich zaschnięty brud, włóżcie je do miski z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń.
  • Za pomocą gąbki, ściereczki i wybranych detergentów umyjcie dokładnie wszystkie powierzchnie i zakamarki w lodówce.
  • Później wytrzyjcie lodówkę wilgotną ścierką, by usunąć pianę po środkach czyszczących.
  • Gdy urządzenie będzie już czyste, wytrzyjcie je do sucha ręcznikami papierowymi lub suchą ścierką.
  • Półki i szuflady wyszorujcie i po wysuszeniu włóżcie z powrotem do lodówki.

Zobacz także

Jak często należy myć lodówkę?

Najlepiej jest myć lodówkę na bieżąco – gdy tylko powstanie zabrudzenie, od razu umyjcie je detergentem. Większe mycie lodówki należy przeprowadzać co najmniej co dwa tygodnie.

Czym myć lodówkę?

Do mycia lodówki możecie użyć zwykłego płynu do mycia naczyń i wody. Jeżeli jednak preferujecie naturalne rozwiązania, możecie się zdecydować na użycie octu lub sody oczyszczonej!

Ocet

By umyć lodówkę octem, należy sporządzić roztwór o odpowiednich proporcjach. Na 1 litr wody użyjcie 3 łyżek octu, wymieszajcie i użyjcie do umycia lodówki.

Soda oczyszczona

Soda przyda się do czyszczenia trudnych i uporczywych zabrudzeń. Należy do 1 litra wody wsypać 1 łyżkę sody oczyszczonej, wymieszać i wyczyścić brudną powierzchnię, a następnie dokładnie spłukać.

Czytaj także:

 

Komentarze