Warzywa do rosołu
Gotujmy.pl/WanilioweImprowizacj
Newsy

Czy warzywa do rosołu powinny być całe czy pokrojone? Sprawdźcie, co jest lepsze

Rosół można gotować na wiele sposobów, jednak tylko sprawdzone metody robią z tego wywaru królową zup. Jedno z ważnych zagadnień dotyczy m.in. krojenia warzyw.
Aleksandra Jaworska
styczeń 30, 2021

Rosół to absolutna klasyka wśród zup. Wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez domowego rosołu.  Pojawia się na polskich stołach zresztą nie tylko w niedzielę, np. też wtedy, kiedy choruje któryś z domowników. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Ulubiona zupa na rodzinny obiad

Rosół z makaronem to ulubiona zupa najmłodszych, zaraz obok pomidorowej. Najczęściej serwowanym rosołem jest rosół drobiowy, ale można też ugotować go mieszając mięso wołowe z drobiowym lub z cielęciną. Ważne, by gotował się odpowiednio długo i był postawiony na zaledwie symbolicznym ogniu.

Rosół - co to za zupa?

Rosół jest mięsno-warzywnym wywarem, na którego bazie można przyrządzić niejedną, pyszną zupę. Oprócz mięsa istotne są także warzywa – musi ich być jak najwięcej. Do garnka trafia zazwyczaj marchew, korzeń pietruszki, korzeń selera, kapusta włoska, cebula i por. Czasami rosół gotuje się też z koperkiem i dodatkiem pachnącego lubczyku.

Zupa ta była kiedyś gotowana z koguta. Czasami przyrządzało się ją też z baraniny, a na Górnym Śląsku podawano z gołębi. Rosół ma długą tradycję, opisano go już w pierwszej polskiej książce kucharskiej, wydanej w 1682 roku. Dodatkowo rosół im bardziej pachnący i klarowny, tym lepiej. 

Zobacz także

Jak przygotowuje się rosół?

Wszystkie składniki gotujcie bardzo powoli, zaczynając od całkowicie zimnej wody. Czas gotowania mięsa i warzyw wynosi kilka godzin, a bulion powinien jedynie powoli gotować się na wolnym ogniu. Należy jednak uważać, aby nie gotował się zbyt intensywnie. Po ugotowaniu rosół trzeba odcedzić i doprawić do smaku. Najlepszą ozdobą rosołu, a także dodatkowym walorem smakowym, będzie posiekana natka pietruszki.

Jak kroić warzywa do rosołu?

Pytanie, na które nie ma odpowiedzi. Zależy, jaki efekt chcecie uzyskać. Rosół z warzyw pokrojonych zrobi się szybciej, ale może nie być idealnie klarowny. Rosół na całych warzywach będzie gotował się dłużej do uzyskania pełni smaku, ale za to jest większe prawdopodobieństwo, że wyjdzie klarowny.

Najbezpieczniej wybrać półśrodek. Nie kroić warzyw drobno, tylko na średnio grube kawałki. Rosół ze średniej wielkości warzywami, będzie się gotował około 3 godzin. Ugotowane warzywa można też wykorzystać na sałatkę. Jarzynowa w środku zimy? Czemu nie!

 

Komentarze