Mięso do zamrożenia, przede wszystkim powinno być świeże i dobrej jakości. Jeśli jest paczkowane, nie powinno stracić ważności, jeśli kupowane na wagę, powinno być wyraźnie pierwszej świeżości.

Zamrażanie produktów, które tracą ważność, to oczywiście jakiś sposób na uchronienie żywności przed wyrzuceniem, jeśli jednak przewidujecie, że nie zjecie wszystkiego od razu i część chcecie przechować na później, zróbcie to, gdy mięso będzie jeszcze świeże. I odpowiednio je przygotujcie. Podpowiadamy jak.

Czy myć mięso przed mrożeniem?

Mięsa generalnie nie powinno się myć. Eksperci powtarzają, że mycie mięsa nie powoduje usunięcia wszystkich bakterii, a tylko rozprzestrzenienie ich po kuchni. W internecie można znaleźć wiele filmów animowanych, pokazujących jak bakterie, wraz z rozpryskującą się wodą, pojawiają się wszędzie. Osiadają na desce do krojenia, nożu, a także wszystkich innych przedmiotach, które trzymacie w kuchni. Szczególnie niebezpieczny w tym zakresie jest drób, naszpikowany bakteriami salmonella.

Dlatego, gdy przynosicie surowe mięso do domu, powinniście je albo od razu przyrządzić, włożyć do garnka i ugotować rosół, albo od razu zamrozić.

Zobacz także:

Jednak zalecenia to jedno, a codzienne postępowanie – drugie. Wiele osób nic sobie nie robi z  porad i ma tak mocno zakodowane to, że jeśli mięso ma być czyste, to trzeba je umyć, że nie zważając na nic, i tak je myje.

W takiej sytuacji należy pamiętać o 1 rzeczy: mięsa przez zamrażaniem nie wolno namaczać! Jeśli już musicie je umyć: przepłuczcie szybko, osuszcie i zamrażajcie.

Jak długo przechowywać schłodzone mięso?

Mięso schłodzone to zarówno to, które przechowujecie w lodówce, w 4-8 st. Celsjusza, jak i to, które jest zamrożone w bardzo niskiej temperaturze. Temperatura schodzenia wpływa oczywiście na czas przechowywania, im niższa, tym dłużej mięso nadaje się do spożycia. Mrożąc mięso zawsze warto na opakowaniu zapisać datę mrożenia, żeby potem wiedzieć jak długo leży w zamrażarce. A oto, ile czasu może leżeć:

  • Surowe filety z kurczaka można przechowywać w lodówce 1 dzień
  • Cały kurczak może leżeć w lodówce 2 dni
  • Mięso wołowe bez kości przetrwa w chłodzie nawet 3-4 dni.

Gdy mięso jest zamrożone, ma następujące terminy przydatności do spożycia:

  • Mięso mielone możemy mrozić 3-4 miesiące
  • Podobnie cielęcina. Cielęcinę można trzymać zamrożoną 3-4 miesiące
  • Wołowina mrożona ma ważność od 3 do 12 miesięcy
  • Wieprzowinę możemy mrozić 4 do 8 miesięcy
  • Całego kurczaka możemy przechowywać zamrożonego do 12 miesięcy

Co traci mięso mrożone? 

Podczas mrożenia, znajdująca się w mięsie woda, która zamarza, powiększa swoją objętość. Kryształki lodu rozsadzają błony komórkowe. To dlatego po rozmrożeniu mięsa, tak dużo z niego wycieka wody.

Żeby zachować jak najwięcej właściwości świeżego mięsa, należy je umiejętnie zamrażać: zawsze musi być szczelnie opakowane i to nie w torebkę foliową, w której przynieśliście je ze sklepu, tylko w przeznaczone do tego torebki do mrożonek.

Zróbcie pewien eksperyment żeby sprawdzić co się dzieje z mięsem, którego nie zapakujecie właściwie:

  1. Włóżcie do zamrażalnika pierś z kurczaka bez folii.
  2. Po rozmrożeniu zobaczcie, że płat mięsa stał się biały, suchy i wygląda jak lekko ugotowany.

O takim mięsie mówi się, że ”pali się”. To dlatego, że wysycha i wchodzi w reakcję z tlenem. Taki produkt także staje się niesmaczny i traci wartości odżywcze.

Źródło: niedzielnykucharz.pl, swiatodzywniania.pl, ajwendieta.pl