Polska kuchnia słynie z kilku potraw, które bezwzględnie są absolutnymi hitami. Wśród nich znajdują się takie dania jak kotlety schabowe, mielone, gołąbki, pierogi, rosół, zupa pomidorowa czy ogórkowa. Każde z nich jest wyjątkowe w swoim smaku, a oprzeć nie mogą się im nie tylko Polacy, ale i turyści zza granicy.

Klasyczna zupa ogórkowa

Zupa przyrządzana z dodatkiem kiszonych ogórków to jedno z popularniejszych polskich dań. Jest przygotowywana na bazie wywaru warzywno- mięsnego z dodatkiem włoszczyzny, ziemniaków, odpowiedniej kompozycji przypraw i oczywiście ogórków kiszonych. Na koniec gotowania jest nieraz zabielana niewielką ilością śmietany. To właśnie delikatnie kwaśny posmak potrawy jest kluczowy w całości. To przepyszna w smaku zupa, nic dziwnego, iż często gości na stole.

Jakie ogórki do zupy ogórkowej?

Niezbędnym składnikiem, który można by rzec, iż jest podstawą całości, to ogórki kiszone. Świetnie sprawdzają się te domowej roboty, gdyż mają najlepszy smak. Często pojawia się zagwozdka dotycząca przygotowania tego składnika, a dokładniej, czy ogórki należy obrać. To byłby kardynalny błąd. Ogórki kiszone wraz ze skórką należy zetrzeć na tarce na większych oczkach i wraz z powstałym sokiem dodać do gotującego się wywaru. Obieranie warzyw sprawi, iż ogórki zostaną pozbawione właściwego smaku. Znajduje się on właśnie w skórce, a wraz z nim wszelkie wartościowe składniki odżywcze. Pod żadnym pozorem nie wolno ich obierać. 

Zdrowotne właściwości ogórków kiszonych 

Ogórki kiszone są świetnym dodatkiem w codziennej diecie ze względu na kilka kluczowych aspektów. Są przede wszystkim niskokaloryczne, gdyż w 100 gramach produktu zawierają jedynie 11 kilokalorii. Są świetnym produktem dla osób dbających o linię bądź chcących zrzucić zbędne kilogramy. Poza tym, dzięki odpowiednim składnikom usprawniają funkcjonowanie organizmu człowieka. Wśród cennych właściwości można wyróżnić:

Zobacz także:

  • obniżają poziom złego cholesterolu,
  • wzmacniają odporność,
  • zapobiegają anemii,
  • oczyszczają organizm,
  • poprawiają działanie układu pokarmowego, 
  • czy zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca.

Ze względu na szereg wartościowych czynników, powinny być jednym z kluczowych składników w codziennej diecie.

Czytaj także: