Sezon na szparagi trwa relatywnie krótko. Pierwsze zbiory (przy korzystnych warunkach pogodowych) mają miejsce pod koniec kwietnia, a ostatnie – najpóźniej w okolicach 20 czerwca. Z racji na ograniczoną dostępność, popyt na szparagi jest ogromny. Na to, ile kosztują polskie szparagi, ma wpływ nie tylko krótki sezon, ale również temperatura podczas pierwszych miesięcy w roku. W 2021 są one niestety wyjątkowo drogie.

Jak przechowywać szparagi od razu po zakupie?

Szparagi powinny być zjedzone w przeciągu dwóch dni od zakupu – później stają się wiotkie i tracą swoją jędrność. Aby maksymalnie długo zachowały świeżość, należy wstawić je do wysokiej szklanki z lodowatą wodą – najlepiej od razu po powrocie z targu lub sklepu. Szparagi należy trzymać w tego typu „wazonie” w lodówce. Przedłuży to świeżość warzywa do 3-5 dni. Dotyczy to zarówno zielonych, jak i białych szparagów.

Czy można mrozić szparagi?

Zdania na ten temat są podzielone. Eksperci od kulinariów twierdzą jednak, że zdecydowanie korzystniejsze jest mrożenie zielonych szparagów niż białych. Można to zrobić w następujący sposób:

  • Po powrocie ze sklepu należy umyć szparagi i oderwać ich zdrewniałe końcówki.
  • Następnie przełożyć szparagi do foliowych woreczków na mrożonki.
  • Można opcjonalnie zblanszować szparagi, a także pokroić je na docelowo małe kawałki – takie, które dodacie następnie do innych dań (np. risotto, makaronu lub kaszy).

Niewiele osób wie, że szparagi można również kisić (podobnie jak ogórki) oraz smażyć czy grillować, a następnie mrozić w gotowej formie. Nawet zdrewniałe końcówki szparagów mogą zostać wykorzystane jako składniki aromatyzujące bulion (także w formie zamrożonej).

Zobacz także:

Czytaj też: