W wielu polskich domach kategorycznie zakazuje się spożywania lodów na przykład dzieciom, które wcześniej skarżyły się na ból gardła. Są jednak ludzie, którzy uważają, że powinno się robić wręcz przeciwnie. Gdzie leży prawda? Zanim przejdziemy do rozwiania mitów o lodach, skupmy się odrobinę na samym bólu gardła.

Ból gardła to problem, który na pewno dotknął kiedyś każdego. Przyczyny bólu mogą być różne. Infekcja wirusowa, infekcja bakteryjna, ale także niezależne od infekcji tak zwane suche nieżyty gardła. Takie boleści mogą pojawić się na przykład w obliczu kontaktu np. z dymem papierosowym.

Czym spowodowany jest ból gardła?

Wspomniane nieżyty stanowią jednak mały odsetek wszystkich poważnych problemów z gardłem. Zdecydowana większość wypadków bólu gardła jest wywoływana przez wirusy i bakterie, takie jak np.:

  • Paramyksowirusy
  • Myksowirusy
  • Wirusy grypy
  • Paciorkowce z grupy A
  • Bakterie beztlenowe

Różnica między zapaleniami gardła na tle wirusowym i bakteryjnym polega między innymi na sile objawów, ale także na sposobie leczenia. Bóle gardła wywołane przez wirusy nie są bowiem leczone za pomocą antybiotyków.

Zobacz także:

Zaczerwienienie, obrzęk, trudności w mówieniu i przełykanie, nieprzyjemne drapanie – takie są najczęstsze objawy bólu gardła. Czy można sobie z nimi poradzić za pomocą zwykłych słodkich lodów śmietankowych czy kakaowych?

Czy można jeść lody na ból gardła?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Z jednej bowiem strony lód jest naturalnym środkiem znieczulającym. Rozumując w ten sposób, łatwo zauważyć, że zjedzenie lodów w obliczu bólu gardła może być swoistym środkiem przeciwbólowym.

To jednak uproszczenie, co do którego specjaliści nie mają wątpliwości. Obniżenie temperatury tkanek w gardle i w jamie ustnej to prosta droga do dalszego obniżenia odporności. W ten sposób zjedzenie lodów może spowodować stworzenie idealnego środowiska do dalszego namnażania się groźnych patogenów.

W pogłosce mówiącej o tym, że lody wcale nie są złe na ból gardła, jest jednak ziarno prawdy. Chodzi o ich działanie na bóle związane ze skutkami wycięcia migdałków. Wycięte migdałki, czyli skupiska tkanki limfatycznej, wymuszają na pacjentach jedzenie chłodnych posiłków dla nieobciążania naczyń krwionośnych. Jednak jedzenie lodów w takich okolicznościach należy zawsze skonsultować wcześniej z lekarzem.

Źródło: drmax.pl