Czy makaron tuczy? Nie, jeśli zrobicie tą jedną rzecz
Flickr
Newsy

Czy makaron tuczy? Jeśli zrobicie z nim tę 1 rzecz, nie musicie się niczego obawiać

Czy na diecie można jeść makaron? Oczywiście, ale pod jednym warunkiem!

Większość osób stosujących diety odchudzające kategorycznie wystrzega się makaronu. Uważa się bowiem powszechnie, że makarony bardzo tuczą i nie powinno się ich spożywać na diecie. Ale czy rzeczywiście jest to prawdą? Naukowcy dowiedli, że niekoniecznie! Wystarczy zrobić z makaronem jedną rzecz, by stał się mniej kaloryczny i tuczący.

Kotlety mielone

Dlaczego od makaronu się tyje?

Makaron ma podobną ilość kalorii na 100 gram, co ryż i kasza. Dlaczego więc uważa się, że jest tuczący? Wszystkiemu winien jest sposób przygotowywania dań z makaronu oraz jego wysoki indeks glikemiczny. Najczęściej spożywa się makaron w dużych ilościach na raz, ponieważ stanowi bazę wielu dań włoskiej kuchni. Zjedzenie porcji spaghetti z tłustym, mięsnym sosem rzeczywiście może sprawić, że nabierzecie dodatkowych kilogramów!

Drugi czynnik to indeks glikemiczny. Makaron składa się w większości z węglowodanów, które powodują duży skok insuliny w organizmie, a to przekłada się na szybsze odczuwanie głodu. Czyli można zjeść dużo makaronu, nie będąc wcale najedzonym! A to prowadzi do spożywania go w większych ilościach i tycia.

Zobacz także
Robicie tak z makaronem? Nic dziwnego, że nie wychodzi i jest kleisty

Robicie tak z makaronem? Nic dziwnego, że nie wychodzi i jest kleisty

Makaron jest tuczący, bo popełniacie ten 1 błąd. Podpowiadamy jak obniżyć kaloryczność klusek

Makaron jest tuczący, bo popełniacie ten 1 błąd. Podpowiadamy jak obniżyć kaloryczność klusek

Co zrobić, by makaron był mniej tuczący?

Sposobem na to, by nawet osoby na diecie mogły bez wyrzutów sumienia jeść makaron jest jego… ostudzenie! Schłodzenie makaronu sprawia, że zawarta w nim skrobia zamienia się w skrobię oporną.

Enzymy trawiennie zawarte w organizmie człowieka nie są w stanie jej przetworzyć w taki sposób, by następowały skoki glukozy. Dzięki temu po zjedzeniu zimnego makaronu będziecie zdecydowanie bardziej syci i dłużej najedzeni, więc nie sięgniecie szybko po kolejne przekąski!

Czy jest to jakaś alternatywa dla miłośników makaronu? Niestety, spaghetti nie smakuje zbyt dobrze na zimno, więc do wyboru pozostają tylko makaronowe sałatki. A one też są pełne kalorii, ponieważ często zawierają duże ilości majonezu lub oliwy!

Jednak naukowcy postanowili sprawdzić co się stanie po zjedzeniu odgrzanego makaronu, który był wcześniej schłodzony. Wyniki badań są zaskakujące! Trzem grupom ochotników podano makaron z sosem pomidorowym:

  • 1 grupa dostała gorący, świeżo przygotowany makaron
  • 2 grupa otrzymała makaron schłodzony
  • 3 grupie natomiast podano odgrzany makaron

Co się okazało? W 1 grupie skok insuliny był znaczący – tak, jak się spodziewano. W 2 grupie był znacznie niższy, ale to co najbardziej zdumiało naukowców to fakt, że we krwi ochotników z 3 grupy poziom glukozy był jeszcze niższy! Czyżby receptą na schudnięcie było jedzenie odgrzewanego spaghetti?

Makaron jest tuczący, bo popełniacie ten 1 błąd. Podpowiadamy jak obniżyć kaloryczność klusek
Flickr
Newsy
Makaron jest tuczący, bo popełniacie ten 1 błąd. Podpowiadamy jak obniżyć kaloryczność klusek
Jeśli lubicie makarony i jednocześnie dbacie o linię, unikajcie ciężkich, mięsnych sosów. I gotujcie je tak, żeby miały mniej kalorii.

Liczycie kalorie? To musicie wiedzieć, że naukowcy znaleźli sposób na znaczne obniżenie ilości kalorii w takich produktach jak makaron, ryż czy ziemniaki. Wyniki prac naukowców były na tyle odkrywcze, że ogłoszono je na corocznej konferencji amerykańskiego towarzystwa chemicznego. Jak pozbawić makaron nadmiaru kalorii? Mechanizm zmniejszenia ilości kalorii w badanych pokarmach jest bardzo prosty. Polega na tym, że łańcuchy skrobi zawarte w takich produktach jak makaron, ryż czy ziemniaki, skracają się w miarę gotowania. Im dłużej je gotujemy, tym stają się bardziej przyswajalne i szybciej rozkładane przez nasze enzymy trawienne na wykorzystywaną przez organizm glukozę. Tym lepiej i szybciej je trawimy. Wystarczy mały trik – skrócenie czasu gotowania, aby pozostawić więcej dłuższych łańcuchów skrobi, których enzymy trawienne nie będą w stanie rozłożyć. Z biochemicznego punktu widzenia taka skrobia nazywana jest skrobią oporną, która staje się rodzajem nietrawionego błonnika. Tak więc powinno się gotować produkty skrobiowe, by uniknąć ich tuczącego wpływu na organizm: Makaron gotujcie 2 minuty krócej od zupełnej miękkości. Informacja ile minut gotować do stanu al dente, zawsze pojawia się na opakowaniu makaronu Ryż gotujcie 2 minuty krócej niż podano na opakowaniu  Ziemniaki gotujcie ok. 5 minut krócej niż zazwyczaj, uważając jednak, by nie były jeszcze surowe. Przed odlaniem zawsze wyłówcie kawałek i spróbujcie czy nie są już za bardzo mączyste Warzywa tylko obgotujcie. Także zawsze warto sprawdzić, czy nie są zbyt surowe i ich konsystencja będzie odpowiednia do dania, do którego zostaną dodane  Jak obniżyć kaloryczność produktów skrobiowych? Po pierwsze – gotujcie al dente. Gotowanie al dente,...

Dodajcie do ugotowanego ryżu 1 składnik i wstawcie go na 12 g. do lodówki. Ryż będzie mniej kaloryczny
Flickr
Newsy
Dodajcie do ugotowanego ryżu 1 składnik i wstawcie go na 12 g. do lodówki. Ryż będzie mniej kaloryczny
Według naukowców ze Sri Lanki taka obróbka ryżu zmniejsza jego kaloryczność nawet o 60%.

Ryż jest bardzo smaczny, ale jest też przy tym dość kaloryczny. Czy wiecie, że w 100 gramów klasycznego białego ryżu jest aż 130 kalorii? Naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób na zmniejszenie kaloryczności ryżu - wystarczy ugotować go z olejem kokosowym, a następnie wstawić na 12 godzin do lodówki przed jedzeniem. Według ekspertów ze Sri Lanki, taka obróbka ryżu zmniejsza jego kaloryczność nawet o 60%. Węglowodany na zimno są mniej kaloryczne? Produkty bogate w skrobię, takie jak ryż, czyli po prostu węglowodany, są dobrym źródłem energii. Kiedy je spożywamy, nasz organizm rozkłada je na cukry proste. Wszelkie pozostałości będą przechowywane przez organizm i w razie potrzeby szybko przekształcane w glukozę. Jednak, gdy mamy do czynienia ze zbyt dużym poziomem glukozy krążącej we krwi, może ona zostać zmagazynowana przez nasz organizm w postaci tłuszczu. W toku badań naukowcy chcieli sprawdzić, czy da się zmodyfikować w jakiś sposób żywność, aby skłonić organizm do wchłaniania mniejszej ilości węglowodanów, aby utrzymać niższy poziom cukru we krwi i spożywanych kalorii. Już wcześniej brytyjscy badacze odkryli, że gotowanie, a następnie schładzanie makaronu, powoduje mniejszy skok glukozy - nawet jeśli następnie podgrzejemy zimny makaron. To samo dotyczy ryżu. Jak zmniejszyć kaloryczność ryżu? Zdaniem ekspertów, najlepszym sposobem jest gotowanie ryżu na wolnym ogniu przez 20 minut z dodatkiem łyżeczki oleju kokosowego, a następnie pozostawienie go do ostygnięcia i przechowywanie w lodówce przez 12 godzin. Dzięki tej metodzie wykształci się skrobia oporna. To z kolei sprawi, że ugotowany ryż będzie mniej kaloryczny i zdrowszy oraz będzie miał korzystny wpływ na glikemię. Naukowcy sprawdzają teraz, które odmiany...

Ten makaron gotuje się 5 minut i jest dużo zdrowszy od tradycyjnego. Kupicie go w Biedronce i Lidlu
AdobeStock
Newsy
Ten makaron gotuje się 5 minut i jest dużo zdrowszy od tradycyjnego. Kupicie go w Biedronce i Lidlu
Koniecznie musicie wypróbować! To produkt, który warto kupić i lepiej poznać.

Powszechnie wiadomo, że makaron nie jest zbyt dietetycznym produktem. Jest on dość mocno kaloryczny, zrobiony jest z białej mąki, która szybko podnosi poziom cukru we krwi. Nie nadaje się zbyt dobrze dla cukrzyków. Są sposoby na zmniejszenie kaloryczności tradycyjnego makaronu oraz jest wiele metod na poprawienie jego pożywności. Głównie opiera się to na zmianie dodatków do makaronu . Zamiast śmietany można stosować sos pomidorowy, zamiast boczku dodać niskokalorycznego kurczaka. Zdrowszy, lepszy makaron Ta porada jest jednak zupełnie inna. Prezentujemy wam makaron, którego być może nie znacie. Chodzi o makaron ze strączków. Na rynku występuje kilka rodzajów takiego makaronu: Makaron z groszku (najczęściej zielony) Makaron z soczewicy (najczęściej czerwony, ale też żółty lub czarny) Makaron z ciecierzycy Choć produkt ten brzmi dość egzotycznie, makarony z roślin strączkowych dostaniecie łatwo w większości sklepów. Są dostępne na przykład w Biedronce i Lidlu. Zalety makaronów z roślin strączkowych Makarony ze strączków są o wiele bardziej pożywne niż te ze zbóż. Zawierają też więcej białka i błonnika, który wspomaga trawienie. Oprócz tego w makaronach z roślin strączkowych znajdziecie też minerały: Żelazo Potas Wapń Makarony z roślin strączkowych biją na głowę zwykły makaron pszenny pod praktycznie każdym względem. Makaron ze strączków jest dodatkowo bardzo praktyczny. Jest gotowy praktycznie w 5 minut. Na opakowaniu możecie znaleźć nawet informacje, ze gotuje się go od 3 do 5 minut. Najlepiej gotować ten makaron trochę krócej, by pozostawał al dente. Makarony z roślin strączkowych mają też o wiele niższy Indeks Glikemiczny niż zwykle makarony z mąki zbożowej. Mogą je jeść...

Nie łączcie ziemniaków z masłem. (tytuł - druga część w trakcie pisania)
Adobe Stock
Newsy
Jecie ziemniaki z masłem? O tym koniecznie powinni wiedzieć cukrzycy
Jeśli skarżycie się na insulinoodporność to wiecie, że musicie ograniczyć jedzenie ziemniaków. Wyjaśniamy jak zmniejszyć ich niekorzystny wpływ na poziom cukru we krwi.

Ziemniaki to warzywo numer 1 na polskich stołach. Jeśli możecie jeść ziemniaki bez ograniczeń, to pewnie nawet nie wyobrażacie sobie obiadu bez nich. I choć kartofle są nie tylko smaczne, ale zawierają też wiele wartościowych składników odżywczych, to jednak nie każdy może ich jeść ile chce. Powinni ograniczyć je na przykład diabetycy. Dlaczego? Właściwości i wartości odżywcze ziemniaków Ziemniaki wbrew powszechnym opiniom nie są bardzo tuczące. 100 g zawiera tylko 70 kalorii. Ponadto, w takiej porcji jest 20 g węglowodanów, 2 g białka i 2 g błonnika. Szczególnie cenione przez lekarzy i dietetyków są ze względu na zawartość witamin i minerałów. Znajdują się w nich witaminy B3, B6, C, E i K, a także ważne minerały, jak utrzymujący równowagę elektrolitową organizmu potas, czy wchodzący w skład kości i zębów fosfor. Jednak są grupy osób, którym lekarze odradzają częste jedzenie ziemniaków. To chorzy na cukrzycę. Dzieje się tak dlatego, że to najpopularniejsze polskie warzywo posiada bardzo wysoki indeks glikemiczny, IG=95. Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem pokazującym jak kształtuje się poziom glukozy we krwi, w ciągu 120 minut po spożyciu danego produktu. Punktem odniesienia do obliczanie indeksu jest glukoza, czyli czysty cukier. Glukoza ma IG na poziomie 100. Oznacza to, że po jej spożyciu odbywa się bardzo gwałtowny wyrzut cukru do krwi. Jest to zjawisko niebezpieczne dla cukrzyków. To właśnie z powodu wysokiego poziomu we krwi, diabetycy powinni wykluczyć cukier z diety. Wysoki indeks glikemiczny ziemniaków powoduje, że podobnie jak cukier, powinny one być wyeliminowane z diety cukrzyków. Gdy nie możecie jeść ziemniaków, jedzcie... ziemniaki z masłem Istnieją jednak pewne sztuczki, które powodują, że niedozwolone produkty...