Czekolada to wyrób powstały z ziaren kakaowca. Z miazgi tej rośliny jest uzyskiwany składnik beztłuszczowy — proszek kakaowy, o właściwościach zdrowotnych, antyoksydacyjnych, popularnie zwany kakao, oraz część tłuszczowa, czyli masło kakaowe.

Z tego pierwszego powstają ciemne czekolady, z drugiego zaś biała czekolada, do której dodaje się jeszcze składnik mleczny. Czy biała czekolada jest zdrowa tak jak ciemna i czy w ogóle nadal jest czekoladą?

Czym różni się biała czekolada od ciemnej?

Ciemną czekoladę wytwarza się, łącząc proszek kakaowy, masło kakaowe i cukier. Ten rodzaj czekolady nie zawiera żadnych stałych składników mlecznych. Może je zawierać w wariantach mlecznych, ale procesie produkcji ciemnej czekolady, nie jest dodawane mleko.

Z kolei biała czekolada to mieszanka masła kakaowego, cukru i składnika mlecznego, którym może być mleko lub serwatka. Do produkcji białej czekolady nie jest wykorzystywana z kolei nawet minimalna ilość proszku kakaowego. W rezultacie biała czekolada nie posiada właściwości zdrowotnych przypisywanych czekoladzie. Z tego samego względu barwa białej czekolady pomimo zawartości masła kakaowego... pozostaje biała.

Zobacz także:

Biała czekolada nie ma korzystnego wpływu na zdrowie:

  • Zamiast wartościowego kakao, zawiera tłuszcze i cukry bądź słodziki
  • Nie zawiera magnezu, witamin ani minerałów
  • Jest ciężkostrawna
  • Jest wysokokaloryczna

Oto, jakie czekolady możecie znaleźć w sklepach. Od tej ostatniej raczej trzymajcie się raczej z daleka:

  • Czekolada gorzka. Zawiera przynajmniej 70% miazgi kakaowej. Zawiera sporo teobrominy, najbardziej wartościowego składnika kakao
  • Czekolada deserowa. Zawiera od 30 do 70 % miazgi kakaowej
  • Czekolada mleczna. Nie może mieć mniej niż 25% suchej masy kakaowej
  • Czekolada biała. W ogóle nie zawiera proszku kakaowego. Zamiast tego ma w składzie masło kakaowe

Czekolada czy wyrób czekoladopodobny – co mówią przepisy?

Jednak biała czekolada, pomimo tego że nie zawiera ziarna kakaowego, może zgodnie z literą prawa być nazywana czekoladą. Jednoznacznie pokazują to przepisy:

  • Dyrektywa Unii Europejskiej określa białą czekoladę jako jeden z rodzajów czekolady. Dlatego na opakowaniach może znajdować się słowo „czekolada” w nazwie produktu. Inaczej o tym rodzaju słodyczy trzeba by mówić „wyrób czekoladopodobny”
  • Normy określają jednak jaki skład powinna zawierać biała czekolada. To nie mniej niż 20% tłuszczu kakaowego oraz mleka lub innych wyrobów mlecznych np. serwatkę, a także cukier i inne prawnie dopuszczone dodatki

Oznacza to, że choć biała czekolada jest zupełnie inaczej produkowana niż ta czarna, a także nie powstaje z ziarna kakaowego jak wszystkie pozostałe czekolady, to mamy prawo na nią mówić „czekolada”.

Jednak jeśli mówiąc o czekoladzie, macie na myśli wartościowy produkt z ziarna kakaowego o określonych właściwościach zdrowotnych, antyoksydacyjnych, to jednak biała czekolada nie należy do tych wartościowych słodkich wyrobów. Zamiast niej wybierzcie czekoladę gorzką, deserowa lub mleczną. 

Źródło: beszamel.pl, technologzywnosciradzi.pl