Czosnek będzie świeży ponad miesiąc. Włóżcie go do słoika i wsypcie garść tych ziaren
Własne
Newsy

Czosnek będzie świeży ponad miesiąc. Wystarczy włożyć go do słoika i wsypać garść tych ziaren

Znowu wyjęliście sflaczały i brązowy czosnek z lodówki? Po pierwsze - przestańcie go tam trzymać. Po drugie - sprawdźcie, w jaki sposób przechowywać czosnek, by długo pozostał świeży i aromatyczny.

Ząbki czosnku są już miękkie i pojawiły się na nich brązowe plamy? To znaczy, że czosnek wam po prostu więdnie i trzeba go jak najszybciej zużyć. Często się tak zdarza szczególnie wtedy, gdy używacie czosnku raczej rzadko - a przecież nikt nie sprzedaje go na ząbki i trzeba kupić całą główkę.

Jeżeli w miarę szybko nie zużyjecie jej do gotowania, w końcu się zepsuje. Poznajcie prosty patent na to, by czosnek dłużej zachował świeżość, a już więcej go nie wyrzucicie. 

Jak przedłużyć świeżość czosnku?

Czosnek, tak jak i inne warzywa, szybko psuje się od wilgoci. To dlatego przechowywanie go w lodówce wcale nie jest najlepszym pomysłem. Co prawda niska temperatura może nieco spowolnić psucie się warzywa, ale i tak szybko stanie się ono miękkie, a co gorsza - straci swój intensywny smak i aromat. Znamy lepszy i bardziej skuteczny sposób przechowywania czosnku.

Należy obrać główkę czosnku i pojedyncze ząbki przełożyć do szklanego słoika. Wsypcie do środka jeszcze garść ryżu, który zadziała jak naturalny pochłaniacz wilgoci. Dzięki ziarenkom czosnek będzie dłużej świeży i nie zgnije. Należy jedynie pamiętać, aby regularnie wymieniać ziarenka ryżu.

A jeżeli macie naprawdę duży zapas świeżego czosnku, można go zamrozić. Obierzcie ząbki z łupinek i włóżcie do szczelnie zamykanej torebki strunowej albo plastikowego pojemnika i włóżcie do zamrażarki. 

Zobacz także
Włóżcie to warzywo do chlebaka. Pieczywo zachowa świeżość nawet przez 3 tygodnie

Włóżcie do torebki z pieczywem to warzywo. Chleb zachowa świeżość nawet przez 3 tygodnie

Jak przedłużyć świeżość rzodkiewek?  Zastosujcie tę metodę, a cały pęczek „przetrwa” dłużej niż tydzień 

Jak przedłużyć świeżość rzodkiewek?  Zastosujcie tę metodę, a cały pęczek „przetrwa” dłużej niż tydzień 

Jak przechowywać jedzenie, żeby się nie marnowało?

Skoro już poznaliście patent na przechowywanie czosnku tak, by prędko się wam nie zepsuł, zwróćcie uwagę na poniższe sposoby. Jeśli będziecie je stosować, możecie mocno ograniczyć ilość wyrzucanej przez siebie żywności:

  • Świeże, cięte zioła włóżcie do wody jak kwiaty, by nie zwiędły. Inną opcją jest zawinięcie np. ciętej kolendry w ściereczkę i włożenie luźno do lodówki. Z kolei szczypiorek warto przechowywać w zamkniętym opakowaniu również w chłodziarce.

  • Myjcie owoce i warzywa dopiero przed jedzeniem, a nie od razu po przyjściu ze sklepu.

  • Trzymajcie banany z dala od innych owoców i warzyw, ponieważ znacznie przyspieszają ich dojrzewanie, przez co szybciej się psują.

  • Sery żółte i twarogi po otwarciu zawińcie w foliowy woreczek lub włóżcie do zamykanego pojemnika, by nie wyschły.