Dawniej osoby, które przepadają za zbożowym śniadaniem w postaci owsianki miały do wyboru tylko płatki owsiane - bo głównie to było dostępne w sklepach. Jednak od dobrych kilku lat rośnie świadomość na temat zdrowego odżywiania i można już kupić wiele produktów, które posłużą do zrobienia smacznych i pełnych składników odżywczych potraw.

Poza płatkami owsianymi bez problemu można też dostać orkiszowe, jaglane, żytnie czy gryczane. Na tym jednak lista się nie kończy - istnieje jeszcze jeden produkt, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Znajdziecie go w pobliżu płatków, choć pewnie zwykle mijacie go, nawet nie zauważając. 

Dlaczego warto jeść płatki z komosy ryżowej?

Mowa tutaj o quinoa, czyli płatkach z komosy ryżowej. Ich inna nazwa to „złoto Inków”. Komosa pochodzi z terenów Ameryki Południowej i poza tym, że służyła za pożywienie, była też doceniana ze względu na swoje wartości odżywcze i pozytywny wpływ na zdrowie. Można dostać w sklepie zarówno ziarna quinoa, jak i płatki - właśnie w tej drugiej formie świetnie sprawdzają się w kuchni. 

Zobacz także:

Płatki z komosy ryżowej zawierają szereg witamin, w tym:

  • witaminę A

  • witaminy z grupy B

  • witaminę C

  • witaminę D

  • witaminę E

Znajduje się w nich też wapń, żelazo i fosfor oraz duża dawka magnezu. To właśnie ze względu na ten ostatni pierwiastek komosę poleca się osobom, które często skarżą się na bóle głowy. Taki objaw może bowiem wywoływać niedobór magnezu w organizmie. 

Do czego wykorzystać płatki z komosy ryżowej?

Ze względu na ciekawy, nieco orzechowy smak, płatki z komosy ryżowej stanowią świetny dodatek do wszelkiej maści deserów, jogurtów, koktajli czy smoothie. Pasują też do sałatek czy batoników zbożowych domowej roboty. Można je nawet dodać do ciasta na chleb. 

Jak gotować płatki z komosy ryżowej?

Płatki doskonale sprawdzą się też jako baza do smacznego owocowego śniadania. Najpierw wypłuczcie je pod bieżącą wodą. Następnie wsypcie je do rondelka i zalejcie wodą lub mlekiem. Doprowadźcie do wrzenia i gotujcie od 10 do 15 minut.

Nie zapomnijcie o mieszaniu, by płatki się nie przypaliły. Możecie wzbogacić taką „komosankę” o ulubione dodatki, na przykład suszone lub świeże owoce, ziarna słonecznika, dyni, orzechy czy miód. Wielbiciele słodkich smaków mogą pokusić się o dodanie do owsianki kostki czekolady, by nadać jej jeszcze lepszego smaku.