Domowy sernik to smak nie do opisania. Puszysty, idealnie wilgotny, w którym wyczuwalne są słodkie rodzynki, aromatyczne bakalie a także zapach wanilii. Sernik kochają wszyscy. Nawet ci na diecie, ponieważ można go przyrządzić również w wersji light.

Jaka jest historia sernika?

Historia tego smacznego deseru sięga czasów starożytnych. Grecki filozof Aegimus napisał książkę poświęconą sernikowi. Była to jedna z pierwszych książek kulinarnych. Serniki były również znane starożytnym Rzymianom. Wtedy sernik znany był pod nazwą libium. Za sprawą ekspansji terytorialnej Rzymian, sernik stał się popularny również w Europie.

Najbardziej znany nam sernik, to sernik „wiedeński”, który pochodzi z krajów niemieckojęzycznych. Wyróżnia się wyczuwalną w smaku, dużą ilością aromatycznych bakalii.  

Co zrobić, żeby sernik nie opadł?

Pieczenie sernika wymaga trochę wprawy, ale nie jest to trudne zadanie. Proste porady pomogą ci w upieczeniu tego pysznego ciasta.

Zobacz także:

  • Przede wszystkim ważny jest ser - biały twaróg. Najlepiej tłusty lub półtłusty. Nigdy nie może być suchy. To właśnie od tego składnika zależy konsystencja sernika oraz jego smak. Należy zmielić go minimum dwukrotnie. Możemy to zrobić maszynką do mięsa. Dzięki temu ser będzie miał idealną konsystencję bez niepotrzebnych grudek.
  • Uważajcie na ilość mąki. Do sernika używajcie tylko przesianej, napowietrzonej mąki pszennej lub skrobi ziemniaczanej. Jeśli wsypiecie za dużo sypkich składników do masy, sernik może się kruszyć. Dlatego tak ważny jest umiar.
  • Najlepsza śmietana do sernika to kremówka o zawartości 30% tłuszczu. Wtedy nasz sernik wyjdzie bardzo delikatny w smaku.
  • Pamiętajmy o dobrej jakości jajkach. Na każdy kilogram sera należy dodać 3 sztuki. Najlepiej w postaci ubitej, która spulchnia masę. Dodane w całości lub sprawią, że sernik może za szybko urosnąć w piekarniku i wtedy zacznie też szybko opadać.
  • Aby nasz sernik nie popękał i nie opadł, musimy pamiętać, że wszystkie produkty, które wykorzystamy do przepisu, powinny mieć temperaturę pokojową.
  • Podczas pieczenia warto zastosować trik z włożeniem do piekarnika szklanego lub żeliwnego naczynia z gorącą wodą - para wodna sprawi, że sernik się nie wysuszy i zachowa wilgotność niezbędną do utrzymania właściwego kształtu.