Bez wątpienia, najbardziej smakują nam domowe pierogi. Smak tych od babci towarzyszy nam przez całe życie. Dlatego warto przyrządzić je w zaciszu własnej kuchni, według tradycyjnych sposobów.

Rozklejanie pierogów podczas gotowania to jeden z najgorszych problemów domowych kucharzy. Wcześniej poświęcamy na ich lepienie ogromną ilość czasu. Każdą czynność wykonujemy starannie, z ogromną cierpliwością, a gdy wrzucamy nasze dzieło do garnka z gorącą wodą, ogarnia nas złość i zwątpienie.

Wtedy myślimy także, że jesteśmy najgorszymi kucharzami świata.  Na szczęście są sposoby na to, by gotowanie pierogów nie stanowiło dla nas już żadnego problemu.  Każdy, nawet najmniej doświadczony gotujący, z naszymi radami poradzi sobie z nimi.

Jak poprawnie lepić pierogi?

Sposobów na sklejenie jest kilka. Najważniejszą rzeczą jest to, aby każdy nasz pieróg był dokładnie sklejony na brzegach.  Możemy je lekko zwilżyć wodą lub białkiem z jajka, wtedy będziemy pewni, że całość się zasklepiła.

Zobacz także:

Ugniatajmy każdego z nich. Wtedy nie powstaną niepotrzebne dziurki, przez które może wydostawać się farsz. Bez problemu skleimy brzegi pieroga, jeśli nałożymy małą ilość farszu na krążki ciasta. Nadzienie układajmy na jego środku tak, by wszystko się zmieściło.

Jak poprawnie gotować pierogi?

Gotowanie pierogów nie jest zbyt trudne. Musimy pamiętać o doborze garnka. Powinien być odpowiednio duży, by nasze pierogi mogły swobodnie pływać we wrzącej, osolonej wodzie. Pamiętajmy też, aby wrzucać je do wody partiami.

Gdy wypłyną na powierzchnię, gotujmy je na małym ogniu 2-3 minuty. Będą miały wtedy idealną konsystencję. Nie ma nic gorszego w smaku niż rozgotowane pierogi. Dlatego pilnujmy czasu!

Jak uniknąć sklejania pierogów podczas gotowania?

Aby nasze pierogi nie posklejały się ze sobą, możecie do wody dodać kilka kropli oleju. Musimy je także w trakcie gotowania lekko zamieszać w garnku. Wtedy będziemy mieć pewność, że się nie rozpadną.

Gdy nasze pierogi po odpowiednim czasie wypłyną już na wierzch, przełóżmy je do miski z zimną wodą na krótką chwilę. Potem wyjmijmy je łyżką cedzakową do pojemnika i znów polejmy olejem. Możemy też użyć do tego masła. Wtedy ich smak będzie bardziej wyrazisty i tym samym zapobiegniemy ich sklejeniu.

Tak przygotowane pierogi nadają się nie tylko do zjedzenia, ale także do wygodnego zamrożenia po wystygnięciu.

Smacznego!