Wylewacie wodę po ogórkach kiszonych? Ogromny błąd! Można ją wykorzystać chociażby do zakwaszania zup albo po prostu wypić prosto ze słoika. Bogata jest w cenne witaminy i minerały oraz kwas mlekowy, który świetnie usprawnia działanie układu pokarmowego. Jakie jeszcze właściwości ma woda z ogórków? Sprawdź koniecznie, a już nigdy więcej jej nie wylejesz!

Właściwości wody z ogórków kiszonych

Woda z ogórków jest doskonałym źródłem witamin niezbędnych do prawidłowego działania naszego organizmu. Jej właściwości to m.in.:

  • Wspomaganie pracy układu pokarmowego
  • Wyrównanie gospodarki wodno-zasadowej
  • Nawodnienie organizmu
  • Jest źródłem witaminy C, E, K, A oraz B

Jak stosować wodę z ogórków?

Sposobów na wykorzystanie zalewy po ogórkach jest naprawdę sporo! Oto najpopularniejsze z nich:

  1. Zakwaszanie zup i sosów – zupa ma mało wyrazisty smak? Dodaj do niej wody z ogórków! Nada jej charakteru i kwaśnego posmaku. Świetnie pasuje do zupy jarzynowej, kalafiorowej i ogórkowej oczywiście.
  2. Do mięs – podczas duszenia mięsa dolewaj do sosu wodę z ogórków. Dzięki temu mięso będzie bardziej soczyste! Wykorzystajcie sok z ogórków do poprawienia smaku i wilgotności kotletów mielonych. Można dodać odrobinę soku podczas wyrabiania mięsnej masy lub skropić sokiem już gotowe kotlety - w tym przypadku warto jednak zrezygnować z panierowania mieloniaków.
  3. Twaróg dla wegan – wiedzieliście, że jeśli dodacie zalewę po ogórkach do tofu, to wyjdzie wam smak bardzo podobny do twarogu? Pycha!
  4. Na kaca – woda po ogórkach zawiera ogromne ilości bakterii probiotycznych, potasu i witaminy C czyli tego, co wypłukuje z naszego organizmu alkohol. Po zakrapianej imprezie zróbcie sobie rano bezalkoholowego drinka z wody z ogórków lub wypijcie ją prosto ze słoika. Szybko postawi cię na nogi!

Woda z ogórków na odchudzanie i problemy z żołądkiem

Zalewa po ogórkach zawiera duże ilości kwasu mlekowego i bakterii probiotycznych. Działają one kojąco na układ pokarmowy i wspomagają trawienie. Zalety wody po ogórkach docenią także osoby cierpiące na problemy z nieregularnym wypróżnianiem, ponieważ doskonale reguluje ona pracę jelit i pomaga na zaparcia.

Zobacz także:

Pomoże także tym, którzy uskarżają się na zatrzymywanie wody w organizmie! Opuchnięte stopy i dłonie często są wbrew pozorom wynikiem odwodnienia, a nie nadmiaru wody. Gdy jej brakuje, organizm zaczyna zatrzymywać ją w tkankach i stąd opuchlizny. Warto włączyć do swojej diety wodę z ogórków, by zwalczyć ten problem.