W naszym kraju coraz powszechniej sięga się po płatki owsiane. Dodajecie do nich mleko lub jogurt, choć niektórzy bardziej cenią sobie gotowane w wodzie. Jadane są z miodem czy innym słodkim syropem i koniecznie z owocami. To danie, które możecie jeść przez okrągły rok i nadal nie mieć go dość. To dzięki dodawaniu sezonowych owoców, które zmieniają owsiankę o każdej porze roku, w całkiem inne danie. Oto dlaczego warto codziennie jeść owsiankę.

Działanie zdrowotne płatków owsianych

Płatki owsiane mają tak dużo korzystnych właściwości, że po prostu nie warto zastępować ich innym posiłkiem, np. zwykłymi kanapkami. Sami zobaczcie, jakie plusy przynosi regularne jedzenie płatków:

 • Dostarczają antyoksydantów i zwalcza stany zapalne. To dzięki awentramidom występujących wyłącznie w płatkach owsianych. Wykryli je w owsiance naukowcy z Uniwersytetu Tufts.
 • Rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiają przepływ krwi.
 • Poprawiają metabolizm. Płatki zawierają dużo błonnika, który poprawia przemianę materii i przyspiesza trawienie. Ugotowane płatki pęcznieją w brzuchu, dają uczucie sytości i powstrzymują przed podjadaniem.
 • Poprawiają prace jelit. Płatki zawierają dużo beta-glukanu, który nadaje im żelowej konsystencji wyściełającej jelita, usprawniającej trawienie, ale też chroniącej przed chorobami jelit, w tym nowotworami.
 • Obniżają poziom cholesterolu. Błonnik rozpuszczalny znajdujący się w płatkach owsianych, obniża poziom złego cholesterolu oraz zmniejsza jego wchłanianie do krwiobiegu. Aby walka z wysokim cholesterolem była skuteczna, codziennie trzeba dostarczyć sonie 10 g błonnika. Taką porcję znajdziecie już w 100 g płatków owsianych.
 • Obniżają poziom cukru we krwi. To dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu, jaki mają płatki owsiane. Ale uwaga - czas gotowania wpływa na podniesienie indeksu, dlatego diabetycy najlepiej, gdy zaleją płatki mlekiem i nie będą ich gotować.

Płatki owsiane – które wybrać?

Płatki owsiane powstają z owsa. W sklepach możecie dostać ich trzy rodzaje:

 • Zwykłe. Są najmniej przetworzone i wymagają ugotowania.
 • Górskie. Poddaje się je obróbce termicznej. Warto je krótko podgotować.
 • Błyskawiczne. Są najprostsze w użyciu, bo wystarczy je zalać wodą lub mlekiem. Dzieje się tak dlatego, że na etapie produkcji zostały poddane wstępnemu parzeniu pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Niestety, w czasie tej obróbki tracą część wartości odżywczych.

Jeśli nie macie rano czasu i chcecie przygotować śniadanie błyskawiczne, używajcie płatków błyskawicznych. Jeśli jednak chcecie przyrządzić wyjątkowe danie i możecie poświęcić na to chwilę czasu, np. poprzedniego dnia wieczorem, polecamy ugotowanie owsianki pełnej owoców, orzechów i ziaren zbóż. Takie śniadanie nasyci was i naładuje energią na pół dnia.

Zobacz także:

 1. Wystarczy wlać do rondelka wodę lub mleko, wsypać płatki i dodawać to, co macie pod ręką: pół jabłka, banana, orzechy włoskie, pestki dyni lub słonecznika.
 2. Gotujcie wszystko na małym ogniu.
 3. Rano taką owsiankę możecie zjeść na zimno lub na gorąco.

Źródło: medonet.pl, faktyozywnosci.pl