Kiszonki to nie tylko witaminy, ale i naturalny probiotyk, zawierający cenne bakterie kwasu mlekowego.

Warzywa poddane kiszeniu są znacznie zdrowsze niż surowe

W chłodniejsze dni roku brakuje nam witamin, które znajdziemy w kiszonej kapuście czy ogórkach. Kiszone warzywa to źródło kwasu mlekowego, powstałego w czasie fermentacji substancji, która oczyszcza organizm i wzmacnia system obronny, chroniąc przed chorobami.

Zalet kwasu mlekowego nie sposób zliczyć. Reguluje on florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii oraz zmniejsza poziom cholesterolu. Ponadto, bakterie kwasu mlekowego odgrywają znaczącą rolę w syntetyzowaniu witaminy K i niektórych z grupy B.

Kiszonki są małokaloryczne

Jeśli przechodzicie na dietę, sięgnijcie po kiszonki. W trakcie kiszenia zmniejsza się zawartość cukru. Co więcej, kiszonki regulują metabolizm i ułatwiają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów, wygładzają skórę, wzmacniają włosy i paznokcie oraz zwiększają przyswajalność żelaza, chroniąc nas przed anemią.

Zobacz także:

Kiszonki warto jeść szczególnie o tej porze, w której odczuwamy naturalne braki witaminy C, A, E K oraz magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Sok z kiszonek jest równie wartościowy, jak same kiszonki. W miarę fermentacji cenne składniki przenikają do soku, stąd jego skład jest pełny i bogaty.

Kiszone warzywa zawierają dużo błonnika

Błonnik w codziennej diecie to także poczucie sytości. Błonnik sprzyja dodatkowo utrzymaniu prawidłowej wagi i pobudzeniu jelit do pracy. Dzięki kiszonkom nie będziemy mieli problemu z zaparciami. Właśnie one lekko zakwaszają organizm, więc wasz apetyt ostudzi się niemalże błyskawicznie!

Czy wiecie, że średniej wielkości ogórek to tylko 12 kalorii? To przekąska, na którą można sobie pozwolić bez wyrzutów sumienia. Kiszonki w czasie fermentacji zwiększają ilość wody, do tego wytwarza się kwas mlekowy, który jest świetnym i w pełni naturalnym konserwantem. 

Produkty polecane do kiszenia

Najlepiej kisić produkty z dużą zawartością cukru i wody. Właśnie od nich zależy tempo pierwszej fazy fermentacji. Kapustę i ogórki zalicza się do najbardziej znanych warzyw, które poddaje się kiszeniu. Poza solanką, używaną do kiszenia, możecie dodać koper, ziele angielskie, czosnek czy jagody jałowca.

Nietypowe produkty, które nadają się do kiszenia:

  • buraki,

  • kalafiory,

  • marchew,

  • biała rzodkiew,

  • cebula,

  • czosnek.