Co według was jest zdrowsze – kawa, czy herbata? Sprawdziliśmy, który z tych napojów jest lepszy dla ludzkiego organizmu!

Wpływ kawy na zdrowie

Już w starożytności ludzie mieli słabość do kawy. Nie tylko doskonale ona smakuje, ale przede wszystkim przyjemnie pobudza! Poranna dawka kofeiny to coś, bez czego wiele osób nie wyobraża sobie poranka. A do tego kawa pozytywnie wpływa na wasze zdrowie! Jej właściwości to między innymi:

  • Przyśpieszenie metabolizmu
  • Sprawniejsza praca mięśni
  • Wzmocnienie serca
  • Przyśpieszenie ciśnienia

Właśnie ze względu na zdolność chwilowego podniesienia ciśnienia, kawa jest zalecana w przypadku osób, które mają niskie ciśnienie krwi. Zawarta w kawie kofeina pobudza i zmniejsza dolegliwości powodowane przez niskie ciśnienie, takie jak ból i zawroty głowy.

Ile kawy można pić?

Jednak z kawą nie wolno przesadzić! Dopuszczalna dzienna dawka to około 400 mg kofeiny, co odpowiada czterem filiżankom kawy. Trzeba też pamiętać o tym, że kawy nie mogą pić kobiety w ciąży i karmiące matki.

Zobacz także:

Właściwości herbaty

Wydaje się, że w porównaniu z kawą, herbata jest o wiele zdrowsza. Czy rzeczywiście tak jest? Wszystko zależy od jej rodzaju i sposobu parzenia!

Rodzaje herbaty

W Polsce można kupić poniższe rodzaje herbaty:

  • Czarna (najbardziej popularna)
  • Zielona
  • Czerwona
  • Biała
  • Oolong

Czym różnią się między sobą? Przede wszystkim stopniem sfermentowania, dlatego w kwestii zdrowia, herbata herbacie nierówna. Najpopularniejsza czarna herbata jest najmocniej sfermentowana ze wszystkich i dlatego nie jest najlepszym wyborem, jeśli dbacie o swoje zdrowie. Bardzo dobra jest herbata zielona, która w ogóle nie jest sfermentowana. Należy zachować ostrożność przy herbacie czerwonej, która zdobywa coraz większą popularność. Zawiera duże ilości garbników, które zaburzają proces wchłaniania witamin i minerałów.

Kawa czy herbata?

Co zatem jest zdrowsze – kawa, czy herbata? W kwestii wpływu na zdrowie, oba te napoje niewiele się od siebie różnią. A jeżeli chodzi o właściwości pobudzające, to są praktycznie takie same! W czarnej herbacie znajduje się bowiem teina, która jest tą samą substancją, co kofeina. Mają nawet ten sam wzór chemiczny! Jedyna różnica polega na źródle, z którego pochodzi.