Menopauza, podobnie jak ciąża, nie jest chorobą, tylko stanem fizjologicznym, który pojawia się na określonym etapie życia. Wiąże się ze zmniejszeniem wydzielania hormonów, takich jak estrogen i progesteron.

Towarzyszą temu zmiany w organizmie, które wywołują pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia. Jednym z naturalnych działań, jakie możecie wtedy podjąć, żeby zmniejszyć odczuwalne dolegliwości, jest dostarczenie wraz z dietą substancji, których zaczyna brakować w organizmie.

Dieta w menopauzie – bogactwo fitohormonów

Włączając do codziennego jadłospisu określone produkty, możecie zmniejszyć wiele dolegliwości takich jak uderzenia gorąca, bezsenność czy drażliwość. Dostarczając sobie odpowiednią żywność możecie nawet zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób pojawiających się u kobiet wchodzących w klimakterium, takich jak osteoporoza, nowotwory, choroby serca czy układu krążenia.

Powinny to być produkty bogate w fitohormony (fitoestrogeny), witaminy z grupy B, witaminę K, selen, magnez, wapń i tryptofan. Gdzie je znaleźć?

Zobacz także:

  • W soi i przetworach z soi jak mąka sojowa, mleko sojowe i tofu. Soja jest najbogatszym źródłem fitohormonów.
  • Fitoestrogeny znajdują się także w siemieniu lnianym, sezamie, czosnku, suszonych morelach, brokułach
  • W kaszach, razowym pieczywie, płatkach owsianych bogatych w witaminę B6. Znajdziecie ją także w drożdżach, szpinaku i orzechach włoskich
  • W roślinach strączkowych, gorzkiej czekoladzie znajduje się natomiast dużo magnezu
  • W orzechach brazylijskich i żółtkach jaj znajdziecie selen
  • W pestkach słonecznika i dyni, siemieniu lnianym, sezamie, pistacjach, migdałach, kurczaku, indyki i łososiu znajduje się z kolei tryptofan

Te 4 produkty odstawcie, jeśli wchodzicie w okres menopauzy

W tym czasie z diety należy z kolei wyeliminować te cztery produkty, które wzmagają poczucie niepokoju, gorąca czy działają pobudzająco:

  1. Pikantne potrawy
  2. Gorąca kawa
  3. Gorąca herbata
  4. Alkohol

Dieta w tym czasie nie powinna także zawierać fast foodów, słonych przekąsek i słodyczy. To produkty, które zwiększają wówczas ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej i pojawienia się chorób dietozależnych.

Źródło: doz.pl