Mimo, iż koronawirus przypomina objawami grypę, to jest cięższy do przejścia. Jego leczenie trwa znacznie dłużej, a także może pozostawić po sobie wiele powikłań. Z tego też powodu kluczowe jest odpowiednie leczenie. Po przejściu zakażenia koronawirusem szczególnie należy zadbać o rekonwalescencję organizmu, by w jak najszybszy i zdrowy sposób powrócił do formy. W tym aspekcie jednym z ważniejszych czynników jest żywienie. 

Pandemia koronawirusa

Cały świat od ponad roku walczy z niepokonanym koronawirusem, który nieustannie się przeobraża i powstają nowe mutacje. Mimo wprowadzenia oraz zachowywania obostrzeń coraz więcej jest osób zakażonych, a także pojawiają się inne odmiany. Wśród najpopularniejszych objawów zakażenia pojawiają się takie jak:

  • ból głowy,
  • gorączka,
  • ból gardła,
  • utrata smaku oraz węchu,
  • bóle mięśni, 
  • zmęczenie.

Żadnego z tych objawów nie wolno bagatelizować, tylko jak najszybciej należy zgłosić się na testy bądź do lekarza w celu skierowania. W innym przypadku może dojść do zarażenia większej liczby osób, a co najgorsze mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne.

Leczenie koronawirusa

Pod koniec ubiegłego roku wprowadzono szczepionki mające na celu ochronę przed zachorowaniem, jednak dostęp do nich jest odpowiednio ograniczony. Pierwszeństwo do zaszczepienia się miały osoby ze służby medycznej, w dalszej kolejności osoby starsze, studenci kierunków medycznych czy nauczyciele. Sam proces przebiega w unormowanym tempie, a głównie dla pozostałych pozostaje leczenie w razie zakażenia się. Leczenie wirusa jest trudne oraz długotrwałe, a najgorsze są chyba konsekwencje, jakie pozostają po chorobie. Organizm jest wycieńczony, często brakuje sił i trudniej wykonuje się podstawowe czynności. Wówczas należy szczególną uwagę zwrócić na regenerację, aby ciało mogło wrócić do formy w swoim tempie. 

Zobacz także:

Dieta po koronawirusie

Po przebyciu koronawirusa znacznie osłabia się układ odpornościowy, a także pozostaje delikatny stan zapalny, który objawia się zmęczeniem. Aby w jak najszybszy sposób powrócić do pełni sił po chorobie, do codziennej diety należy włączyć takie produkty jak: imbir, czosnek, czarny bez, kiszonki, oleje roślinne, aronię, owoce, warzywa, produkty zbożowe, ryby czy orzechy. Trzeba jednak pamiętać, aby dane artykuły spożywcze były jak najmniej przetworzone! Warto również zadbać o odpowiednią suplementację, gdyż organizm jest wypłukany ze wszelkich witamin oraz mikroelementów. Istotnymi składnikami są witaminy z grupy B.