Co jeść by nie dopadła was demencja? Te 4 produkty jedzcie codziennie
Adobe Stock
Newsy

Co jeść, by nie dopadła was demencja? Te 4 produkty jedzcie codziennie

Nie tylko wiek, ale też tryb życia i dieta, wpływają na osłabienie funkcji poznawczych, a w rezultacie - na problemy z pamięcią, sprawnym działaniem czy porozumiewaniem się z innymi.

Demencja, nazywana inaczej otępieniem starczym, to pojawienie się deficytów w takich obszarach jak pamięć, zdolność do skupienia uwagi, podejmowania decyzji czy porozumienia się z innymi. Jednym ze sposobów opóźnienia niedoborów w tych funkcjach poznawczych, jest dieta, a szczególnie cztery proste produkty, które na pewno macie pod ręką.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Skąd się bierze demencja?

Kiedyś uważano, że zmiany w funkcjach poznawczych, które pojawiają się w trakcie życia, to naturalny element ludzkiego procesu starzenia się. Dziś „otępienia starczego” nie uznaje się za zjawisko naturalne, ale za objawy zaburzeń. Mogą towarzyszyć konkretnym chorobom jak:

 • Choroba Alzheimera (najczęstsza przyczyna otępienia)
 • Otępienie naczyniowe
 • Otępienie czołowo-skroniowe
 • Choroba Parkinsona,
 • Wodogłowie
Zobacz także
Ta dieta niesamowicie wpływa na umysł i ciało. Codziennie jedzcie te produkty

Dieta MIND na pamięć: zasady i efekty, co jeść

Grejpfrut

Dlaczego warto pomyśleć dwa razy przed zjedzeniem grejpfruta? Skutki mogą być katastrofalne!

Niektóre rodzaje otępienia mogą być odwracalne. To te przypadki, które towarzyszą nieprawidłowej diecie i powstałym niedoborom, które można uzupełnić,  a także uleczalnych chorobom, np.:

 • Niedobór witaminy B12
 • Niedoczynność tarczycy
 • Borelioza
 • Zaburzenia depresyjne
 • Guzy ośrodkowego układu nerwowego

Czynnikami ryzyka wystąpienia demencji, poza wiekiem, jest także prowadzony tryb życia, w tym:

 • Palenie papierosów
 • Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu
 • Niezdrowa dieta
 • Zaburzenia lipidowe
 • Unikanie wysiłku fizycznego
 • Nadwaga i otyłość

Zwykłe produkty, które opóźniają proces starzenia się mózgu

Prowadząc zdrowy, aktywny tryb życia, możecie opóźnić lub uniknąć wystąpienia objawów demencji. Lekarze od lat wskazują, że zbilansowana dieta, oparta głównie na produktach roślinnych, to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji fizycznej i psychicznej do późnej starości.

Zwracamy uwagę na kilka produktów, które szczególnie dobrze wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Te cztery grupy produktów na stałe włączcie do diety.

 • Czekolada i kakao
 • Czarna kawa i zielona herbata
 • Owoce, a w szczególności jabłka, pomarańcze, borówki
 • Czerwone, wytrawne wino, ale tylko w umiarkowanej ilości

Źródło: wyborcza.pl, poradnikzdrowie.pl

Jedzcie te produkty a zapomnicie o demencji. Są smaczne i niedrogie
AdobeStock
Newsy
Jedzcie te produkty, a zapomnicie o demencji. Są smaczne i niedrogie
Czy wiecie, że odpowiednia dieta może chronić wasz mózg przed przedwczesnym starzeniem? Co jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję?

Demencja to ogromny problem zdrowotny na całym świecie. Zdaniem ekspertów, demencja nie jest naturalną częścią starzenia, tylko zespołem objawów, które pojawiają się, gdy nasz mózg choruje i nie działa sprawnie. Z czego to może wynikać? Czym jest demencja i jakie są jej przyczyny? Demencja, czyli inaczej otępienie, to stan wywołany chorobą mózgu, zwykle przewlekłą, która ma postępujący charakter. Główne objawy demencji to zaburzenia pamięci, myślenia i orientacji, a także utrudniona zdolność liczenia, uczenia się i rozumienia, którym często towarzyszą zaburzenia emocjonalne oraz zaburzenia zachowania. Stan ten dotyczy ok. 1% populacji ogólnej. W Polsce ok. 400 tys. osób choruje na demencję. Jej najczęstszą formą jest choroba Alzheimera . Jak zapobiec demencji? Aby zminimalizować ryzyko demencji można zrobić kilka rzeczy. Stymulowanie funkcji poznawczych i aktywność umysłowa powoduje zwiększenie tzw. rezerwy kognitywnej. Dlatego warto przez całe życie m.in. uczyć się języków obcych, czytać książki i rozwiązywać krzyżówki. Istotną rolę pełni również aktywność fizyczna, która poza pracą zawodową i domowymi zajęciami z ruchem, powinna uwzględniać ćwiczenia i uprawianie sportu. Nie bez znaczenia jest też dieta. A konkretnie dieta o nazwie MIND . Czym jest dieta MIND? Dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) ma na celu zapobieganie demencji i utracie funkcji mózgu wraz z wiekiem. Dieta ta jest połączeniem diety śródziemnomorskiej i diety DASH, której głównym celem jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Co wchodzi w skład diety MIND? Są to przede wszystkim warzywa, owoce, orzechy, produkty pełnoziarniste oraz ryby. Przy diecie MIND...

Wystarczy plaster tego produktu dziennie. Nabawicie się demencji na własne życzenie
AdobeStock
Newsy
Wystarczy plaster tego produktu dziennie. Nabawicie się demencji na własne życzenie
Demencja dotyka coraz więcej osób w podeszłym wieku. Przeprowadzone przez naukowców badanie wykazało, że regularne spożywanie popularnych wędlin, może zwiększyć ryzyko zachorowania na demencję.

Większość ludzi szuka sposobów na to, by zapobiec demencji lub ją spowolnić. A czy wiedzieliście, że istnieją produkty spożywcze, które przyśpieszają ten proces? Sprawdźcie, czego powinno się unikać w diecie. Czym jest demencja? Choć demencja kojarzy się z podeszłym wiekiem, może ona dopaść każdego nawet przed 50. rokiem życia! Takie przypadki nie są jednak dość częste, a demencja zwykle ujawnia się po 65. roku życia. Część ludzi mylnie utożsamia demencję z naturalnym procesem starzenia się. To grupa chorób mózgu, która objawia się u części ludzi w starszym wieku. Objawy demencji Do typowych objawów demencji zalicza się: Zapominanie imion i nazwisk Gubienie przedmiotów Zaburzenie orientacji przestrzennej Problemy ze zrozumieniem różnych rzeczy Utrudniona prawidłowa ocena sytuacji i myślenie przyczynowo-skutkowe Zaburzenia mowy Problemy z rozpoznawaniem mowy, włączaniem się do rozmowy Trudności z artykułowaniem myśli Zaburzenia snu Apatia Drażliwość Przebieg demencji Demencję dzieli się na etapy ze względu na jej przebieg. Choroba może postępować latami, a pogorszenie może nastąpić w każdym momencie. Należy pamiętać, że u każdego chorego demencja będzie przebiegała w innym tempie. 1 etap: chory zaczyna mieć problemy z pamięcią. Myli nazwiska, nazwy codziennych przedmiotów, gubi różne drobiazgi, zapomina numerów telefonów. Może się zacząć izolować od najbliższych i stracić zainteresowanie dotychczasowymi aktywnościami. 2 etap: problemy chorego zaczynają już być widoczne dla otoczenia. Osoba z demencją ma już duże trudności z przyswojeniem nowych informacji, nie rozpoznaje swojego otoczenia (może mieć problem z samodzielnym powrotem do domu), zaczyna mieć problemy w wykonywaniu codziennych...

Jak zachować zdrowie i wigor gdy się starzejemy? Te 6 produktów wzmaga witalność, chroni przed chorobami
Adobe Stock
Newsy
Jak zachować zdrowie i wigor przed starością? Te produkty wzmagają witalność i chronią przed chorobami
Starość jest nieuchronna. Nie możemy jej uniknąć, bo jest naturalnym etapem życia. Możemy jednak wpłynąć na to, jak będzie przebiegała. Sekretem zdrowia i długiej sprawności na starość jest... styl życia.

Zmarszczki, mniejsza sprawność, pojawiające się choroby poszczególnych narządów, to tylko niektóre, widoczne oznaki starzenia się. Tym widocznym zmianom towarzyszą niewidoczne, polegające na starzenie się wszystkich narządów. Kiedy zaczynamy się starzeć i czy możemy ten proces spowolnić? Od kiedy organizm zaczyna się starzeć? Starzenie się narządów człowieka zaczyna się pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Obliczono, że zmiany, które postępują powoli, ale systematycznie, co dekadę postarzają nas o 10%. Na przyspieszenie lub spowolnienie tego procesu, ma wpływ styl życia. Na szybsze starzenie się mają największy wpływ: Nieodpowiednia, niezdrowa dieta, pełna tłuszczy zwierzęcych Przejadanie się, nieregularne posiłki Sięganie po używki takie jak alkohol i papierosy Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej Nadwaga i otyłość Pierwsze, zauważalne oznaki starzenia się, to zmniejszenie sprawności fizycznej. Wynika to ze zmniejszenia masy i siły mięśni oraz ograniczenia ruchomości w stawach. Można temu zapobiegać utrzymując wysoką aktywność fizyczną. Z wiekiem zmniejsza się także gęstość tkanek kostnych, co sprzyja osteoporozie. Chcąc opóźnić te procesy, włączcie do diety produkty bogate w witaminę D3, K czy wapń. Starzenie obejmuje też układ nerwowy. Zmniejsza się masa mózgu, zaburzone zostaje działanie neuroprzekaźników, odpowiedzialnych za przesyłanie informacji pomiędzy komórkami. Powoduje to między innymi zaburzenia pamięci i koncentracji. Aktywność umysłowa, a także dieta mogą pomóc  utrzymać system nerwowy długo sprawny. Co jeść, żeby spowolnić proces starzenia? Tych 6 prostych produktów, które pewnie macie w swojej kuchni, pozwala dłużej zachować zdrowie i siły witalne. Warto jeść je często:...

Zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera i mają być wykorzystane w leczeniu. Wy już dziś możecie brać je... ze sklepu
Adobe Stock
Newsy
Ten produkt zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera. Kupicie go w każdym sklepie 
Dzięki dużej ilości fosforu zawartego w tym produkcie usprawniane są procesy myślowe. A znajduje się w nim znacznie więcej składników odżywczych pozytywnie wpływających na mózg niż fosfor. O jaki produkt chodzi?

Niektóre składniki diety bardzo korzystnie wpływają na zdrowie, w tym funkcje poznawcze i mózg. Opóźniają procesy starzenia się mózgu, dzięki czemu zmniejszają ryzyko pojawienia się demencji czy choroby Alzheimera. Jeden z takich produktów można dostać w każdym sklepie, a ostatnie badania jeszcze potwierdziły jego dobroczynne działanie. Naukowcy zapowiadają, że będzie on wykorzystany do leczenia chorób mózgu. Jak orzechy włoskie wpływają na mózg? Badania wykazały, że orzechy włoskie zawierają największą ilość kwasu tłuszczowego omega 3 i działają korzystnie na funkcje komórkowe, a olej wyekstrahowany z nich wpływa na funkcję mitochondriów, głównego źródła energii dla komórek. Odkryli też, że działając na mitochondria, zmniejsza on produkcję substancji sprzyjającej powstawaniu płytek w mózgu związanych z chorobą Alzheimera. W rezultacie badań stwierdzono, że olej z orzechów włoskich jest bardzo obiecujący i z pewnością zostanie wykorzystany w zwalczaniu choroby: — Niektóre produkty żywnościowe pomagają twojemu umysłowi lepiej funkcjonować, podczas gdy inne mogą powodować pewne szkody w twoich zdolnościach poznawczych. Badania kliniczne wykazały, że spożywanie orzechów włoskich zwiększa funkcje poznawcze u osób starszych i zapobiega chorobie Alzheimera. Nie tylko orzechy dobrze wpływają na zdrowie mózgu. Co jeszcze warto jeść? Orzechy włoskie są jednym z najlepszych źródeł naturalnych antyoksydantów. Znajduje się w nich nawet dwa razy więcej tych substancji niż w jakichkolwiek innych orzechach. Są też źródłem wartościowego białka, witaminy E, zwanej witaminą młodości, aminokwasów i błonnika pokarmowego. Jednak nie tylko orzechy pozytywnie wpływają na zdrowie...