Co jeść by nie dopadła was demencja? Te 4 produkty jedzcie codziennie
Adobe Stock
Newsy

Co jeść, by nie dopadła was demencja? Te 4 produkty jedzcie codziennie

Nie tylko wiek, ale też tryb życia i dieta, wpływają na osłabienie funkcji poznawczych, a w rezultacie - na problemy z pamięcią, sprawnym działaniem czy porozumiewaniem się z innymi.

Demencja, nazywana inaczej otępieniem starczym, to pojawienie się deficytów w takich obszarach jak pamięć, zdolność do skupienia uwagi, podejmowania decyzji czy porozumienia się z innymi. Jednym ze sposobów opóźnienia niedoborów w tych funkcjach poznawczych, jest dieta, a szczególnie cztery proste produkty, które na pewno macie pod ręką.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Skąd się bierze demencja?

Kiedyś uważano, że zmiany w funkcjach poznawczych, które pojawiają się w trakcie życia, to naturalny element ludzkiego procesu starzenia się. Dziś „otępienia starczego” nie uznaje się za zjawisko naturalne, ale za objawy zaburzeń. Mogą towarzyszyć konkretnym chorobom jak:

 • Choroba Alzheimera (najczęstsza przyczyna otępienia)
 • Otępienie naczyniowe
 • Otępienie czołowo-skroniowe
 • Choroba Parkinsona,
 • Wodogłowie
Zobacz także
Ta dieta niesamowicie wpływa na umysł i ciało. Codziennie jedzcie te produkty

Dieta MIND na pamięć: zasady i efekty, co jeść

Grejpfrut

Dlaczego warto pomyśleć dwa razy przed zjedzeniem grejpfruta? Skutki mogą być katastrofalne!

Niektóre rodzaje otępienia mogą być odwracalne. To te przypadki, które towarzyszą nieprawidłowej diecie i powstałym niedoborom, które można uzupełnić,  a także uleczalnych chorobom, np.:

 • Niedobór witaminy B12
 • Niedoczynność tarczycy
 • Borelioza
 • Zaburzenia depresyjne
 • Guzy ośrodkowego układu nerwowego

Czynnikami ryzyka wystąpienia demencji, poza wiekiem, jest także prowadzony tryb życia, w tym:

 • Palenie papierosów
 • Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu
 • Niezdrowa dieta
 • Zaburzenia lipidowe
 • Unikanie wysiłku fizycznego
 • Nadwaga i otyłość

Zwykłe produkty, które opóźniają proces starzenia się mózgu

Prowadząc zdrowy, aktywny tryb życia, możecie opóźnić lub uniknąć wystąpienia objawów demencji. Lekarze od lat wskazują, że zbilansowana dieta, oparta głównie na produktach roślinnych, to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji fizycznej i psychicznej do późnej starości.

Zwracamy uwagę na kilka produktów, które szczególnie dobrze wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Te cztery grupy produktów na stałe włączcie do diety.

 • Czekolada i kakao
 • Czarna kawa i zielona herbata
 • Owoce, a w szczególności jabłka, pomarańcze, borówki
 • Czerwone, wytrawne wino, ale tylko w umiarkowanej ilości

Źródło: wyborcza.pl, poradnikzdrowie.pl

Jedzcie te produkty a zapomnicie o demencji. Są smaczne i niedrogie
AdobeStock
Newsy
Jedzcie te produkty, a zapomnicie o demencji. Są smaczne i niedrogie
Czy wiecie, że odpowiednia dieta może chronić wasz mózg przed przedwczesnym starzeniem? Co jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję?

Demencja to ogromny problem zdrowotny na całym świecie. Zdaniem ekspertów, demencja nie jest naturalną częścią starzenia, tylko zespołem objawów, które pojawiają się, gdy nasz mózg choruje i nie działa sprawnie. Z czego to może wynikać? Czym jest demencja i jakie są jej przyczyny? Demencja, czyli inaczej otępienie, to stan wywołany chorobą mózgu, zwykle przewlekłą, która ma postępujący charakter. Główne objawy demencji to zaburzenia pamięci, myślenia i orientacji, a także utrudniona zdolność liczenia, uczenia się i rozumienia, którym często towarzyszą zaburzenia emocjonalne oraz zaburzenia zachowania. Stan ten dotyczy ok. 1% populacji ogólnej. W Polsce ok. 400 tys. osób choruje na demencję. Jej najczęstszą formą jest choroba Alzheimera . Jak zapobiec demencji? Aby zminimalizować ryzyko demencji można zrobić kilka rzeczy. Stymulowanie funkcji poznawczych i aktywność umysłowa powoduje zwiększenie tzw. rezerwy kognitywnej. Dlatego warto przez całe życie m.in. uczyć się języków obcych, czytać książki i rozwiązywać krzyżówki. Istotną rolę pełni również aktywność fizyczna, która poza pracą zawodową i domowymi zajęciami z ruchem, powinna uwzględniać ćwiczenia i uprawianie sportu. Nie bez znaczenia jest też dieta. A konkretnie dieta o nazwie MIND . Czym jest dieta MIND? Dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) ma na celu zapobieganie demencji i utracie funkcji mózgu wraz z wiekiem. Dieta ta jest połączeniem diety śródziemnomorskiej i diety DASH, której głównym celem jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Co wchodzi w skład diety MIND? Są to przede wszystkim warzywa, owoce, orzechy, produkty pełnoziarniste oraz ryby. Przy diecie MIND...

Wystarczy plaster tego produktu dziennie. Nabawicie się demencji na własne życzenie
AdobeStock
Newsy
Wystarczy plaster tego produktu dziennie. Nabawicie się demencji na własne życzenie
Demencja dotyka coraz więcej osób w podeszłym wieku. Przeprowadzone przez naukowców badanie wykazało, że regularne spożywanie popularnych wędlin, może zwiększyć ryzyko zachorowania na demencję.

Większość ludzi szuka sposobów na to, by zapobiec demencji lub ją spowolnić. A czy wiedzieliście, że istnieją produkty spożywcze, które przyśpieszają ten proces? Sprawdźcie, czego powinno się unikać w diecie. Czym jest demencja? Choć demencja kojarzy się z podeszłym wiekiem, może ona dopaść każdego nawet przed 50. rokiem życia! Takie przypadki nie są jednak dość częste, a demencja zwykle ujawnia się po 65. roku życia. Część ludzi mylnie utożsamia demencję z naturalnym procesem starzenia się. To grupa chorób mózgu, która objawia się u części ludzi w starszym wieku. Objawy demencji Do typowych objawów demencji zalicza się: Zapominanie imion i nazwisk Gubienie przedmiotów Zaburzenie orientacji przestrzennej Problemy ze zrozumieniem różnych rzeczy Utrudniona prawidłowa ocena sytuacji i myślenie przyczynowo-skutkowe Zaburzenia mowy Problemy z rozpoznawaniem mowy, włączaniem się do rozmowy Trudności z artykułowaniem myśli Zaburzenia snu Apatia Drażliwość Przebieg demencji Demencję dzieli się na etapy ze względu na jej przebieg. Choroba może postępować latami, a pogorszenie może nastąpić w każdym momencie. Należy pamiętać, że u każdego chorego demencja będzie przebiegała w innym tempie. 1 etap: chory zaczyna mieć problemy z pamięcią. Myli nazwiska, nazwy codziennych przedmiotów, gubi różne drobiazgi, zapomina numerów telefonów. Może się zacząć izolować od najbliższych i stracić zainteresowanie dotychczasowymi aktywnościami. 2 etap: problemy chorego zaczynają już być widoczne dla otoczenia. Osoba z demencją ma już duże trudności z przyswojeniem nowych informacji, nie rozpoznaje swojego otoczenia (może mieć problem z samodzielnym powrotem do domu), zaczyna mieć problemy w wykonywaniu codziennych...

Ten produkt powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Wiele osób je to codziennie
Pixabay
Newsy
Ten produkt powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Wiele osób je to codziennie
Unikajcie tych produktów jak ognia! Nie robią nic dobrego dla waszego zdrowia!

Wiadomo na pewno, że zdrowe odżywianie prowadzi do poprawy stanu zdrowia, lepszej kondycji włosów i paznokci, zapobiega otyłości, pomaga zwalczać nadciśnienie i ogranicza ryzyko wystąpienia cukrzycy i nowotworów. Niewiele osób wie jednak, jak katastrofalne mogą być skutki niezdrowego odżywiania. Te bardzo popularne i z pozoru niewinne produkty nie tylko niszczą waszą sylwetkę, ale też dosłownie postarzają wasz mózg o całe lata! Dieta dla zdrowia mózgu Naukowcy badający wpływ odżywiania na zdrowie mózgu zidentyfikowani najlepsze i najgorsze produkty dla tego narządu. Warto postarać się i bazować na tych zdrowych produktach, a jak ognia unikać tych, które pogarszają pracę mózgu. Mózg to przecież na wasz najważniejszy narząd, na pewno chcecie zachować sprawność i pełną świadomość na bardzo długo! Najgorszy produkt dla mózgu Na czele niechlubnej listy najbardziej niezdrowych dla mózgu produktów znajdują się fast foody. Są smażone na tłuszczu bardzo złej jakości, dostarczają wiele niekorzystnych kwasów tłuszczowych typu trans i po prostu są bardzo niezdrowe! Niesamowicie szkodzą waszym mózgom. Szczególnie ważna jest dieta w okresie dzieciństwa i dieta nastolatków. Dbajcie o sobie, ale też o swoje dzieci i wnuki. Nie pozwalajcie im za często na jadanie fast foodów, bo może się to dla nich naprawdę źle skończyć. Szczególnie niezdrowe są: Burgery Frytki  Hot-dogi Kurczak w panierce Kebaby z mięsem złej jakości Smażony ser i krążki cebulowe Produkty zdrowe dla mózgu Jeśli chcecie zadbać o zdrowie mózgu, jedzcie często te produkty. Zawierają niezbędne witaminy i minerały, ale też bardzo cenne antyoksydanty, które działają przeciwstarzeniowo. Chronią mózg przed...

Jedzcie te produkty, a zmniejszycie ryzyko udaru. Samo zdrowie
AdobeStock
Newsy
Jedzcie te produkty, a zmniejszycie ryzyko udaru. Samo zdrowie
Udar mózgu to nie przelewki. Sprawdźcie, jak można mu przeciwdziałać.

Udar mózgu, apopleksja lub inaczej zdarzenie mózgowo-naczyniowe to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia mózgu przez nagłe zatrzymanie dopływu krwi do tkanki mózgowej lub odwrotnie – może pęknąć ściana tętnicy mózgowej, co skutkuje wylewem krwi do mózgu. Oba te stany są krytycznie niebezpieczne dla zdrowia i w przypadku braku szybkiej interwencji lekarskiej mogą prowadzić do śmierci. By zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru, warto wprowadzić zmiany w swojej diecie i stylu życia. Poznajcie produkty, które są bardzo pomocne w profilaktyce udaru mózgu.   Produkty, które zmniejszą ryzyko udaru Produkty spożywcze, które będą pomocne w profilaktyce mającej na celu przeciwdziałanie udarowi, na pewno macie w swojej kuchni! Herbata – szczególnie polecana jest herbata czarna, zielona oraz owocowa, a także kawa. Latem polecamy schłodzić zaparzoną herbatę i popijać ją z kostkami lodu. To o wiele lepsza i zdrowsza alternatywa dla napojów gazowanych. Sok pomarańczowy – dzięki wysokiej zawartości flawonoidów, sok pomarańczowy zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Najlepszy jest świeżo wyciskany sok z pomarańczy, bez dodatku cukru. Truskawki – w tych owocach znajduje się dużo fisetyny, która wzmacnia naczynia krwionośne i tym samym przeciwdziała udarom. Orzechy włoskie – bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe orzechy włoskie stanowią doskonały dodatek do diety dla osób, które chcą uchronić się przed udarem mózgu. Jak chronić się przed udarem? Dodanie do diety powyższych produktów to nie jedyny sposób na to, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Ważne są trwałe zmiany w sposobie odżywiania oraz stylu życia. Jeśli zależy wam na waszym zdrowiu, koniecznie odstawcie...