Marnotrawstwo żywności to ogromny problem w dzisiejszym świecie. Według statystyk, marnuje się ponad 1/3 wyprodukowanego jedzenia. Jest wiele sposobów ograniczania marnotrawstwa jedzenia.

Jak marnować mniej jedzenia?

Pierwszym krokiem do ograniczenia marnotrawstwa żywności jest zadbanie o własne gospodarstwo domowe. To kilka prostych przykładów, które pomogą walczyć z marnowaniem żywności w waszych domach:

Jest też wiele inicjatyw społecznych, które przeciwdziałają marnowaniu jedzenia, a jednocześnie pomagają finansowo ubogim lub potrzebującym. Prężnie działają na przykład jadłodzielnie i lodówki społeczne, w których można zostawić żywność i wiele artykułów pierwszej potrzeby.

Rozwija się też freeganizm, który polega na odbieraniu zdatnej do spożycia żywności ze śmietników supermarketów.

Zobacz także:

Co robią marki z piwem, które nie zostało wypite?

Niektóre marki produktów spożywczych także aktywnie działają w tym zakresie. Grupa Żywiec znalazła innowacyjny sposób na wykorzystanie piwa, które nie nadaje się już do wypicia, by go nie wylewać.

Zamienia się je w biogaz. W ten sposób ogranicza się też emisję CO2 do atmosfery. Piwo jest zamieniane w ten sposób w źródło zielonej energii, która wraca do obiegu.

Energia elektryczna, którą wykorzystuje się w tym browarze pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Biogaz pochodzący z utylizacji niezużytego piwa wykorzystywany jest jednak do ogrzewania budynków – jako źródło energii cieplnej.

Paweł Bendarczyk, dyrektor Arcyksiążęcego Browar w Żywcu opowiedział jednemu z portali internetowych o tym pomyśle:

Arcyksiążęcy Browar w Żywcu dysponuje własną kotłownią, gdzie głównym paliwem jest gaz ziemny. Drugim paliwem jest biogaz, który produkujemy w naszej oczyszczalni ścieków. Nawet 13% energii cieplnej wytworzonej w naszej kotłowni pochodzi ze spalania biogazu. Pod względem ciepła jesteśmy samowystarczalni – wytworzone ciepło jest wykorzystywane do warzenia piwa i ogrzewania wszystkich naszych budynków