Wśród młodzieży bardzo popularny jest obecnie ruch zero waste polegający na zużywaniu coraz mniejszej ilości zasobów i dbałości o środowisko. Młodzi ludzie bardzo martwią się losem przyszłości naszej planety. Jest wiele metod, które pomagają im być bardziej eko na co dzień. Niektórzy posuwają się do naprawdę ekstremalnych zachowań. Walczą z marnotrawstwem żywności w osobliwy sposób. Popularne jest … grzebanie w śmietnikach w poszukiwaniu jedzenia!

Freeganizm – co to jest?

Freeganizm to ruch, który opiera się na walce z konsumpcjonizmem. Osoby, które żyją zgodnie z tym ruchem często odżywiają się tym, co znajdą w śmietnikach. Dlaczego?

Chodzi o sprzeciw przeciw marnotrawstwie. Nie podoba im się to, jak traktowane jest jedzenie. Okazuje się, że ponad 1/3 produktów spożywczych trafia do kosza. Głównym powodem przejścia na freeganizm jest właśnie sprzeciw wobec wszechobecnego konsumpcjonizmu bez poszanowania planety.

Jak dużo żywności marnuje się w Polsce?

Według statystyk, w Polsce każdego roku marnuje się ok. 9 milionów ton jedzenia! To ogromne straty zasobów naturalnych wykorzystanych do produkcji żywności. Freeganie próbują ograniczyć ilość marnowanej żywności i udowadniają, że jest możliwe codzienne żywienie się tylko produktami znalezionymi w śmietniku.

Zobacz także:

Co można znaleźć w śmietniku?

Freeganizm staje się coraz bardziej popularny. Freeganie najczęściej wybierają się do kontenerów postawionych przy marketach, by „złowić” produkty, które wyrzucane są po zamknięciu sklepu.

Częstym znaleziskiem jest na przykład:

Co ważne, większość osób, które „nurkują w śmietnikach” nie robi tego z pobudek ekonomicznych. Oczywiście dodatkową zaletą jest to, że nie musza płacić za produkty spożywcze i oszczędzają dużo pieniędzy, ale to nie podstawowy powód.

Jeden z wyznawców freeganizmu podzielił się na platformie TikTok zdjęciami ze swoich łowów. Większość z tych produktów wygląda jak świeżo zdjęte ze sklepowej półki!

@szymi_czemunie

#dumpsterdiving #freeganizm #freeganism #skip #darmowejedzenie

♬ Buss It - Erica Banks

Czytaj także: