Jednym z najcenniejszych dóbr jest ludzka życzliwość i chęć niesienia pomocy. Postanowili wykorzystać to pomysłodawcy lodówek społecznych, które pojawiają się w kolejnych polskich miastach. Widzieliście je u siebie? Dowiedzcie się, na czym dokładnie polega korzystanie z lodówek społecznych i gdzie można je znaleźć.

Nowa lodówka społeczna w Sopocie

Lodówki społeczne stają się tak popularne, że wyrastają jak grzyby po deszczu w kolejnych polskich miastach. Najwięcej lodówek znajduje się we Wrocławiu, ale pomysł ich utworzenia i korzystania z nich podchwyciły kolejne miasta. Od niedawna mieszkańcy Sopotu także mogą cieszyć się lodówką społeczną, postawioną tam przez EkoSpot i Zupę Na Monciaku. Urządzenie znajduje się przy ulicy 3 Maja i korzystać może z niego każdy. Inicjatorzy akcji proszą tylko o regularne uzupełnianie lodówki świeżymi produktami.

Lodówki społeczne – na czym to polega?

Koncepcja lodówek społecznych wpisuje się w „food sharing”, czyli dzielenie się jedzeniem. Wysokie, przeszklone lodówki stawiane są w różnych częściach miasta. Każdy może włożyć do środka jedzenie oraz wziąć coś dla siebie. W ten sposób z lodówek korzystają najbardziej potrzebujący, zwłaszcza ci, którzy wstydzą się poprosić o jedzenie. Ale lodówki społeczne nie są tylko dla najuboższych – pomysłodawcy podkreślają, że dzielenie się jedzeniem ma na celu także ograniczanie ilości marnowanej żywności.

Zobacz także:

Gdzie znajdują się społeczne lodówki?

Obecnie najwięcej lodówek społecznych stoi we Wrocławiu, ale do akcji dołącza coraz więcej miast. Urządzenia można znaleźć m.in. w Warszawie, Darłowie, Lęborku, Ostródzie, Międzyrzecu Podlaskim, Hrubieszowie, a także w wielu miastach na Dolnym Śląsku.

Jak można dołączyć do akcji?

Jeżeli w waszym mieście nie ma jeszcze społecznej lodówki i chcielibyście, by taka się w nim pojawiła, łatwo można dołączyć do akcji. Lodówki dostarcza fundacja weźpomóż.pl, a na jej stronie znajduje się komplet informacji dotyczących lodówek. Należy znaleźć organizację, która udostępni miejsce dla urządzenia (to może być firma, kościół, fundacja) oraz zadbać o to, by warunki do postawienia lodówki były odpowiednie – miejsce musi mieć dostęp do prądu przez całą dobę, być zadaszone oraz znajdować się w odpowiedniej lokalizacji. Najlepiej w miejscu, w którym codziennie jest dużo ludzi.

Czytaj także: