Gdy tylko rozpoczyna się sezon na ogórki, cała Polska zabiera się za kiszenie. Każdy ma swój własny przepis na ogórki i choć wszystkie są podobne, to jednak efekt wychodzi nieco inny, zależnie od receptury. Oczywistym jest, że wybrane składniki mają znaczenie i wpływają na smak kiszonych ogórków. 

Jaką wodą należy zalewać ogórki kiszone?

Zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, jaka powinna być woda do kiszenia ogórków? Większość z was pewnie używa w tym celu gorącej lub letniej wody. A to wcale nie musi być reguła! Do kiszenia ogórków świetnie sprawdzi się też woda zimna lub letnia.

Dlaczego? Otóż w niższej temperaturze nie dochodzi do zniszczenia witamin i minerałów oraz bakterii mlekowych, które powstają w procesie fermentacji. Dzięki temu ukiszone ogórki lub inne warzywa są znacznie zdrowsze. Ponadto, w ciepłej wodzie sól szybciej się rozpuści, a ogórki będą szybciej fermentować.

Czy można zalewać ogórki wrzątkiem?

Niektórzy decydują się na zalewanie ogórków bardzo gorącą lub wręcz wrzącą wodą. Niestety, to błąd. Jeśli użyjecie wrzątku, to zginą w nim witaminy i cenne składniki znajdujące się w ogórkach.

Zobacz także:

Nie bez znaczenia jest też źródło wody, której używacie do ogórków kiszonych. Można użyć w tym celu kranówki pod warunkiem, że jest ona dobrej jakości. Nie może zawierać chloru, ponieważ ten zahamuje fermentowanie ogórków i będą one po prostu kiepskie w smaku.

Jeżeli więc nie macie pewności co do jakości wody w waszych kranach, najlepiej jest ją po prostu przegotować i ostudzić przed zalaniem ogórków. Jeśli korzystacie z filtrów do wody, to też będą one doskonałym wyborem. Ostatecznie można skorzystać z niegazowanej wody butelkowanej.

Najlepsza do kiszenia ogórków będzie woda o średniej twardości. Jeśli będzie bardzo miękka lub twarda, to proces fermentacji może przebiegać nie do końca prawidłowo.