Banany
Pixabay/Gianni Crestani
Newsy

Ciągle wyrzucacie przejrzałe banany? Jeden prosty trik i nie dojrzeją za szybko

Banany sprawdzą się w każdej diecie. To zdrowy owoc, bogaty w witaminy i minerały. Jak je przechowywać?
Aleksandra Jaworska
styczeń 07, 2021

Owoce te są polecane przez wszystkich, bez wyjątku, dietetyków. Głównie przez swój bogaty skład, który zapewni waszemu organizmowi to, czego akurat potrzebuje. Po banany możecie sięgać bez limitu!

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Banany zawierają mnóstwo potasu

Osoby, które mają problemy z sercem, ale i nadciśnieniem, powinny decydować się na banany w pierwszej kolejności. U mniejszych smakoszy pomogą na biegunkę. To także owoce, do których bardzo łatwo przekonać nawet największego niejadka. 

Jeśli jesteście ekologiczni, wykorzystajcie też skórkę do banana. Będzie przydatna przy problemach z kurzajkami, ukąszeniami komarów, a także do wybielania zębów. Właściwości bananów poznano już tysiące lat temu. Są uprawiane od blisko 7000 lat! Prawdopodobnie przybyły do Indii, a potem do Malezji.

Do dzisiaj są uprawiane w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Plantacje bananów można również znaleźć w Azji i Australii. Egzotyczni plantatorzy zrywają jeszcze zielone owoce, by móc zapakować je na statki pełniące funkcję chłodni i dostarczyć do Europy w idealnym do konsumowania stanie. 

Świeże banany mają najwięcej składników odżywczych

W bananie znajdziecie prawie wszystkie najważniejsze witaminy. Można wymienić m.in. A, C, E, K oraz te z grupy B. W owocach nie brakuje także błonnika oraz składników mineralnych - magnezu, fosforu i wapnia. W średniej wielkości bananie może być aż około 350 mg potasu!

Banany poleca się w dietach o niskiej zawartości sodu. Mogą się przyczynić do obniżenia poziomu cholesterolu. Jeden banan ma około 90 kalorii, w tym: biało 1 g, tłuszcz 0,33 g, węglowodany, 22 g i błonnik 2,6 g. Prócz tego znajduje się w nim niacyna, kwas foliowy, ryboflawina oraz cynk.

Jak przedłużyć świeżość bananów?

Jak możecie się słusznie domyślać, jest to bardzo łatwa metoda. Choć ten problem może wam spędzać sen z powiek, uspokajamy, te smaczne owoce mogą zachować swoją pierwotną jakość przez dłuższy czas. Samo ich przechowywanie jednak nie jest łatwe.

W temperaturze pokojowej dość szybko robią się miękkie, natomiast chowanie do lodówki szybko pozbawia ich smaku i konsystencji. Co gorsze, mogą też brązowieć. Chcąc otrzymać je świeże znacznie dłużej, nie można przechowywać ich w plastikowych torebkach.

Nawet jeśli dosłownie przed chwilą wróciliście z zakupów, wyjmijcie z siatek banany. Przez plastik mogą zdecydowanie szybciej dojrzeć. Ponadto zwróćcie uwagę, aby nie leżały w mocno nasłonecznionym miejscu. Słońce będzie powodowało, że ich termin przydatności znacząco się skróci. 

Innym, nie mniej skutecznym rozwiązaniem jest owinięcie łodyg bananów folią spożywczą. W ten łatwy sposób zapobiegniecie ulatywaniu z nich  wilgoci. Jeśli chcecie z kolei jak najdłużej utrzymać świeżość przekrojonego już banana, wówczas wystarczy go skropić sokiem z cytryny. Proste, prawda?

Komentarze
Chleb
Pixabay/Sabine Schulte
Newsy Jak wybrać dobry chleb? Jego kolor i struktura mówią wszystko
Sklepy, w których zazwyczaj robicie zakupy, z pewnością oferują rozmaite rodzaje pieczywa. Czym kierować się przy wyborze?
Aleksandra Jaworska
styczeń 07, 2021

Ogromny wybór pieczywa w supermarketach to zjawisko, które znacie wszyscy. Mimo że chleby i bułki leżą obok siebie, nie każde z nich będzie dobre i zdrowe. Jedno jest jednak pewne, bez pieczywa bardzo ciężko się obejść. To właśnie ono jest główną bazą śniadań, kolacji i wyprawek dzieci do szkoły.  Jak się robi pieczywo? Chleb otrzymuje się z wypieku ciasta, będącego jednorodnym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku i wody. Wypiek chlebowy poddaje się najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej - mamy na myśli drożdże. Ciasto zostaje następnie wyrobione w bochny różnego kształtu i wielkości.  Oprócz chleba pulchnego, wyrabianego z ciasta drożdżowego lub ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia znane są też odmiany chleba opartego na niespulchnianym cieście kruchym. Oprócz chlebów w lokalnych piekarniach znajdziecie też bułki, chałki i kajzerki. Chleb jest znany od starożytności Chleb ze starożytności nie przypominał współczesnego pulchnego wypieku. Wyglądał raczej jak maca lub cienki podkład po pizzy. Taki chleb łatwiej było łamać niż kroić i najprawdopodobniej stąd wziął się powszechnie znany w wielu kulturach zwyczaj obrzędowego łamania chlebem.  Pochodzenie słowa chleb i statystyki Przypuszcza się, że chleb jest pochodzenia praindoeuropejskiego, występuje w językach słowiańskich, występuje także w sanskrycie. Wedle statystyk Polacy jedzą coraz mniej chleba. Na początku XXI wieku spożycie pieczywa spadło o około 20 kilogramów rok do roku. Różne rodzaje chleba  Rozróżnia się chleb żytni, chleb mieszany żytnio-pszenny oraz chleb pszenny. Wszystkie chleby razowe mają dużą wartość odżywczą i zawierają wiele witamin. Większość współczesnych rodzajów pieczywa spotykanych w Europie i USA jest bardzo...

Przeczytaj