Najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami buraków, choć ich gatunków w świecie roślin jest znacznie więcej.

Pierwsze z nich to buraki cukrowe, uprawiane ze względu na korzeń, bardzo bogaty w cukier. Drugi popularny rodzaj to oczywiście buraki ćwikłowe, roślina warzywna nadająca potrawom intensywnie czerwoną barwę. Warzywo stale obecne w polskiej kuchni, robicie z niego choćby ćwikłę.

Buraki są warzywem bardzo cenionym ze względu na swoje wartości odżywcze, jednak nie w każdej postaci mogą być spożywane przez osoby cierpiące na konkretne dolegliwości. Sprawdźcie, kto nie powinien jeść buraków i jak sposób przyrządzenia wpływa na ich właściwości

Kto nie powinien jeść buraków?

Najwięcej wartości odżywczych buraki zachowują w postaci surowej, jednak najczęściej przyrządzamy dania z ugotowanych buraków. O ile buraki mają wiele wartości odżywczych i są niskokaloryczne, to jednak w postaci ugotowanej zmienia się ich indeks glikemiczny (IG). Z niskiego w burakach surowych (IG-30) na bardzo wysoki w ugotowanych (IG-65).

Zobacz także:

IG buraków to wskaźnik, który pokazuje, jak po spożyciu tego warzywa, wzrasta poziom glukozy we krwi. Indeks 65 pokazuje, że poziom glukozy jest bardzo wysoki, niebezpieczny dla osób chorujących na cukrzycę. Cukrzycy powinni więc unikać dań z gotowanych buraków. Mogą jednak jeść je na surowo.

Druga, grupa, która powinna zrezygnować z buraków, to osoby chore na nerki. Czerwone warzywo zawiera dużo szczawianów, które sprzyjają powstawaniu kamieni w nerkach. Te same szczawiany mogą zaostrzyć objawy chorobowe osób cierpiących na reumatyzm.

Soku z surowych buraków nie powinny z kolei pić ci, którzy skarżą się na niskie ciśnienie. Spożywanie soku z buraków ćwikłowych może bowiem powodować niedociśnienie.

Czy buraki są zdrowe? Wartości odżywcze buraków

Buraki są źródłem wielu witamin, minerałów i beta-karotenu. Zawierają dużo witaminy C, dzięki czemu jedzenie buraków zapobiega infekcjom i przeziębieniu. Zawartość witaminy B1 powoduje, że warzywo wspiera działanie układu krwionośnego, mięśniowego, poprawia funkcjonowanie mózgu i pamięć. Poza tym, korzenie zawierają witaminą A, E, K, błonnik pokarmowy, przeciwutleniacze i kwas foliowy.

Barwniki wchodzące w skład buraków, mają właściwości wspomagające przemianę materii i usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu. Jedzenie buraków polecane jest więc osobom z nadwagą i tym, którzy planują zrzucić kilka kilogramów.

Regularne spożywanie burków poprawia też gospodarkę wodną organizmu, wspiera kości i wzmacnia zęby, a także obniża poziom cholesterolu i ciśnienia krwi.

Jak podawać buraki?

Buraki to warzywo, które można wykorzystywać w bardzo różnorodny sposób. Można je jeść na gorąco i na zimno, wyciskać lub wytłaczać sok, a także robić przetwory.

  • Dania z ugotowanych buraków: barszcz, botwina, chłodnik, buraczki zasmażane, carpaccio z ugotowanych buraków
  • Dania z surowych buraków: surówka z buraków, sok, soki wielowarzywne
  • Przetwory z buraków: kiszone buraki, buraki marynowane, ćwikła z chrzanem.

Najwięcej wartości odżywczych buraki zachowują w postaci surowej. Jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych, np. niedociśnienia, warto przyrządzać z nich sok. Osoby, które nie lubią smaku surowych buraków, zachowujących metaliczny posmak, mogą do nich dodawać marchew lub jabłko i pić jako sok wielowarzywny lub warzywno-owocowy.

Źródło: Beszamel.se.pl, Medonet