Chleb tak drogi, że pieczecie go sami? Uważajcie, by nie popełnić tych błędów przy wypieku pieczywa
Flickr
Newsy

Chleb tak drogi, że pieczecie go sami? Uważajcie, by nie popełnić tych błędów przy wypieku pieczywa

Zdarza się, że chcąc zrobić coś dobrze – przedobrzycie. Podpowiadamy czego nie dodawać za dużo, żeby domowy chleb się udał.

Istnieje kilka żelaznych zasad pieczenia chleba. Nie musicie się do nich stosować, ale nie narzekajcie gdy chleb nie będzie idealnie chrupiący na zewnątrz, miękki w środku i nie będzie miał doskonałego smaku. Jeśli jednak chcecie upiec chleb, który nie ma żadnych wad i znika w domu w jedną chwilę, poznajcie najczęstsze błędy popełniane przy pieczeniu chleba i nigdy więcej ich nie róbcie.

Jaki powinien być idealny chleb?

Świeży bochenek, z rumianą, chrupiąca skórką i delikatnym, miękkim miąższem - to nie wszystkie cechy idealnego chleba. Chleb powinien także być zdrowy. Jemy go przecież często, stanowi podstawę wielu śniadań i kolacji, nie byłoby dobrze, gdybyśmy spożywali w dużej ilości niezdrowe składniki dodawane czasem do chleba.

Polepszacze, które często wykorzystywane są do wypiekania taniego chleba to powód, dla którego decydujecie się kupować pieczywo w lokalnych piekarniach, a nie w marketach. Chleb kupowany w piekarniach ma znane pochodzenie i skład oraz jest zdrowszy od tego pieczonego na masową skalę. Ma jednak inną wadę – jest drogi. A dobry chleb powinien być nie tylko pachnący, smaczny i zdrowy, ale też tani.

Chleb wypiekany z kontrolowanych składników, bez nadmiernej ilości soli i bez polepszaczy możecie upiec też w domu. Można to zrobić przy użyciu zakwasu, lub zwykłych drożdży. Jak upiec w domu chleb i nie popełnić błędów, z powodu których wypiek nie będzie udany?

Zobacz także
Po co smarujemy chleb masłem? Historycy dowodzą, że to sprytny pomysł… Mikołaja Kopernika

Po co smarujemy chleb masłem? Historycy dowodzą, że to sprytny pomysł… Mikołaja Kopernika

Chleb coraz droższy. Zróbcie więc własny wg przepisu Magdy Gessler

Chleb coraz droższy. Zróbcie więc własny wg przepisu Magdy Gessler

Błędy popełniane przy pieczeniu chleba – jak ich uniknąć?

Podpowiadamy jak przygotować ciasto i upiec dobre, domowe pieczywo:

  • Dlaczego chleb nie wyrasta? Chleb wyrasta na zakwasie lub drożdżach. W obu przypadkach upewnijcie się, że są świeże i aktywne. Jeśli używacie drożdży, sprawdźcie datę przydatności, a przygotowując zaczyn użyjcie ciepłej wody lub mleka. Płyn nie może być ani zimny (drożdże nie wystartują), ani gorący (zabijecie nim drożdże). W przypadku zakwasu „podkarmcie go” przed użyciem tj. co kilka dni dodajcie po 1 porcji (50 g) mąki i wody
  • Dlaczego chleb jest suchy i kruchy? Powodem suchości i dużej kruchości chleba może być zbyt duża ilość użytej mąki. Najlepiej trzymać się przepisu, który został sprawdzony i uzyskał na forach z przepisami pozytywne opinie. Wyrabiając ciasto dodawajcie mąkę oszczędnie, dodawajcie następną porcję, dopiero gdy upewnicie się, że jest zdecydowanie za luźne. Żeby nie wysuszyć chleba, nie przepieczcie go. Tu także trzymajcie się określonych w przepisie temperatury i czasu pieczenia
  • Dlaczego skórka jest za blada? W większości przepisów chleb piecze się w dość niskiej temperaturze. Taka temperatura może być niewystarczająca do przyrumienienia skórki. Dlatego na ostatnie 15 minut pieczenia możecie podnieść ją. Innym sposobem uzyskania chrupiącej, rumianej skórki jest posmarowanie chleba przed pieczeniem rozmieszanym jajkiem lub wodą
  • Dlaczego chleb wychodzi kwaśny? Może zdarzyć się, że chleb będzie kwaśny, jeśli dodacie za dużo zakwasu. Ilość nie wpłynie na lepsze wyrastanie, a może wpłynąć negatywnie na smak. Dlatego dodając zakwas trzymajcie się przepisu, a żeby zapewnić dobre wyrośnięcie, zamiast zwiększania ilości zakwasu, zwiększcie ilość czasu na wyrastanie
  • Skąd się bierze zakalec i jak go uniknąć? Jest kilka powodów powstawania zakalca. To złe proporcje mąki do składników płynnych. Gdy ciasto będzie za rzadkie, łatwo opadnie podczas pieczenia tworząc zakalec. Innym powodem jest otwieranie piekarnika i chłodzenie rosnącego ciasta. Także zbyt duża ilość drożdży lub zakwasu może skończyć się opadnięciem ciasta.

Piekąc chleb, nie usprawniajcie przepisów dodając więcej mąki czy zakwasu. Pieczywo wcale nie będzie przez to lepsze, ani nie upiecze się szybciej. Trzymajcie się przepisów i dajcie mu czas na wyrastanie, spokojne pieczenie, a po upieczeniu zostawcie na chwile w wyłączonym piekarniku, nie chłodząc go zbyt szybko.

Źródło: haps.pl, radiozet.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA