Kto choć raz się odchudzał ten wie, że jest to nierówna walka z własnymi słabościami. Zwłaszcza na początku bardzo trudno jest odmówić sobie pyszności, które wcześniej jadało się na co dzień - mowa tutaj szczególnie o słodyczach. Organizm pozbawiony dziennej i bardzo wysokiej dawki cukru głośno się o nią upomina, co może mocno utrudnić odchudzanie. Ale na szczęście istnieją alternatywy, które pozwalają nieco „oszukać” głód na słodycze i jednocześnie dostarczyć organizmowi cennych witamin. 

Czy owoce można jeść na diecie?

Od dziecka tłumaczy się nam, że kto chce być zdrowy, ten powinien jeść owoce i warzywa. A jak powinno to wyglądać na diecie? W końcu owoce zawierają dużo cukru i sporo kalorii w porównaniu z większością warzyw. Można je jeść, czy nie?

Zobacz także:

Odpowiedź brzmi - tak, ale z głową. Zwłaszcza dla osób uzależnionych od słodyczy owoce są doskonałym zamiennikiem słodkich przekąsek. Pomagają zaspokoić chęć zjedzenia czegoś zakazanego, a przy tym są znacznie zdrowsze. Nie można jednak przesadzać - pamiętajcie, że o ile owoce można, a wręcz powinno się jeść nie tylko na diecie, ale też na co dzień, należy spożywać je w rozsądnych ilościach. Dietetycy zalecają jeść około 2 porcji owoców dziennie, gdzie porcja to ilość, która mieści się w waszej dłoni. Może to być więc pół grejpfruta, dwie śliwki albo jabłko. 

Najlepsze owoce na diecie 

Jeżeli jesteście na diecie odchudzającej, dobrze jest wybierać takie owoce, które mają stosunkowo niski indeks glikemiczny i zapewnią uczucie sytości na długo. Należą do nich m.in. jabłka, maliny, truskawki czy melony. Ale istnieją też owoce, które ze względu na swoje właściwości mogą jeszcze bardziej wspomóc cały proces odchudzania:

  • Grejpfrut - owoc ten zawiera pektyny, które odpowiadają za prawidłową przemianę materii, a także pomagają usunąć toksyny z organizmu. Ponadto, grejpfruty zwiększają spalanie tłuszczów.

  • Ananas - w ananasach znajdziecie enzym o nazwie bromelina, który wspomaga trawienie oraz bardzo dużo błonnika, który korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Koniecznie wybierajcie świeże ananasy - te z puszki zawierają bardzo dużo cukru.

  • Opuncja figowa - w naszym klimacie opuncję można najczęściej spotkać pod postacią soku oraz suszu, z którego przygotowuje się herbatę. Owoce opuncji zmniejszają poziom cukru we krwi i działają łagodząco na żołądek. 

Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl