Cenne właściwości roślin strączkowych

Rośliny strączkowe, takie jak fasola czy groch, powinny zajmować wysokie miejsce w diecie każdego człowieka. Ich regularne spożywanie między innymi wzmacnia system odpornościowy i nerwowy, ale również zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Na tym jednak nie koniec.

Jedzenie fasoli i grochu zaleca się przede wszystkim osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym, przewlekłą chorobą nerek oraz cukrzycą. Mało kto wie, że napary przyrządzane z ususzonych nasion strączkowych, działają moczopędnie i oczyszczają organizm z toksyn.

Różne sposoby przyrządzania 

Niestety, wiele osób eliminuje ze swojej diety te cenne produkty. Główną przyczyną jest fakt, że ich przyrządzenie zajmuje mnóstwo czasu, którym w dzisiejszych czasach mało kto dysponuje. Okazuje się jednak, że istnieje sposób praktykowany głównie przez wasze babcie, który znacznie przyspiesza ten proces.

Większość pań domu poświęca wiele godzin na gotowanie fasoli czy grochu. Tradycyjnie należy je moczyć przez 2 godziny w bardzo gorącej wodzie i dolewać co jakiś czas wrzątku. Następnie powinno się wylać wodę, zalać strąki świeżą i gotować przez ok. 12 godzin, aż do miękkości.

Zobacz także:

Istnieją też szkoły, które mówią, że fasolę lub groch należy zalać zimną wodą, szybko zagotować, a następnie odcedzić, ponownie zalać wodą i gotować aż do miękkości. Te sposoby wymagają jednak zbyt wiele uwagi. Jeśli chcecie, by strąki były gotowe szybciej, zastosujcie ten trik.

Przyspieszcie gotowanie fasoli i grochu

Wystarczy, że zalejecie fasolę lub groch zimną wodą i odstawicie do namoczenia na całą noc (12 godzin). Następnego dnia odcedźcie nasiona z wody, zalejcie je ponownie i zacznijcie gotować. Całość nie powinna wam zająć więcej niż 90 minut. W ten sposób zaoszczędzicie mnóstwo cennego czasu!

Uważajcie na problemy żołądkowe

Pozostałą z moczenia wodę możecie również użyć do gotowania, bowiem to właśnie w niej znajduje się większość składników odżywczych ze strączków. Wiele osób wystrzega się jednak tej praktyki z uwagi na obawę przed nieprzyjemnymi wzdęciami i problemami żołądkowymi.

Prawdą jest, że rośliny strączkowe są bardzo ciężkostrawne. To właśnie dlatego dietetycy zalecają łączenie ich z zielonymi warzywami nie zawierającymi skrobi, tak aby dodatkowo nie obciążać żołądka. Podane z kapustą i okrasą będą wyzwaniem nawet dla młodego i zdrowego organizmu.