sposoby na wyczyszczenie pralki
Adobe Stock
Newsy

Brzydki zapach z pralki? Wyczyścicie ją dzięki składnikom, które na pewno macie w kuchni

Nie ulega wątpliwości, że raz na jakiś czas należy wyczyścić wszystkie sprzęty domowe – lodówkę, piekarnik, a nawet pralkę. Okazuje się jednak, że aby to zrobić nie musicie od razu biec do sklepu po specjalne detergenty. Lepiej sięgnijcie po naturalne mieszanki. Przygotujecie je z produktów, które z pewnością macie w swojej kuchni!

Choć niektórym może wydawać się to dziwne, jednym z elementów przyczyniających się do prawidłowego funkcjonowania pralki jest jej regularne czyszczenie. Producenci radzą, by robić to przynajmniej raz w miesiącu. W innymi przypadku z urządzenia nie tylko zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach. Sprzęt będzie również ulegać licznym awariom i usterkom.

Na szczęście, aby wyczyścić pralkę nie musicie wydawać pieniędzy na specjalne, chemiczne detergenty. Tego typu płyny myjące, odświeżające i dezynfekujące możecie również przygotować samodzielnie, wykorzystując produkty, których na co dzień używacie do gotowania. Oto kilka naszych propozycji.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wyczyścić pralkę?

Najbardziej skutecznym sposobem na lśniącą pralkę jest pasta z octu i sody oczyszczonej. Wystarczy, że umieścicie je w małej łyżeczce w proporcjach 10:8 łyżeczek, a następnie dokładnie wymieszacie.

Powstałą papkę nałóżcie na najbardziej zabrudzone miejsca w pralce, włącznie z gumowymi uszczelkami i pojemnikami na proszek oraz płyn do płukania. Całość pozostawcie na kilka godzin, a następnie zmyjcie przy pomocy wilgotnej szmatki.

Zobacz także
Przepis na porządne wyczyszczenie pralki... tabletką do zmywarki. Pamiętajcie o tej 1 rzeczy

Przepis na porządne wyczyszczenie pralki... tabletką do zmywarki. Należy pamiętać o tej 1 rzeczy

Wsypcie do pralki łyżeczkę czarnego pieprzu. Z praniem stanie się cos niezwykłego

Wsypcie do pralki łyżeczkę czarnego pieprzu. Z praniem stanie się coś niezwykłego

Naturalne, domowe środki czystości do pralki

Okazuje się, że kwasek cytrynowy sprawdza się nie tylko w przypadku potrzeby odkamienienia czajnika czy wyczyszczenia piekarnika. Dzięki niemu wasza pralka zacznie pachnieć i błyszczeć. Wystarczy, że umieścicie 1/3 szklanki specyfiku w pojemniku na proszek, a następnie ustawicie pralkę na 90 st. C i pełen cykl prania.

Możecie również przetestować mieszankę octu i kwasku cytrynowego. Wystarczy, że w bębnie pralki umieścicie 2 litry octu i 2 opakowania kwasku, a następnie ustawicie urządzenie na najwyższą możliwą temperaturę i pełen cykl prania.

Dzięki temu wasza pralka będzie jak nowa. Musicie się jednak liczyć z tym, że po zakończeniu prania w waszym domu rozprzestrzeni się dość drażniący zapach octu. Niezbędne może być więc wietrzenie mieszkania!

Przepis na porządne wyczyszczenie pralki... tabletką do zmywarki. Pamiętajcie o tej 1 rzeczy
Adobe Stock
Newsy
Przepis na porządne wyczyszczenie pralki... tabletką do zmywarki. Należy pamiętać o tej 1 rzeczy
Myjcie swoją pralkę nie rzadziej niż raz na pół roku lub zawsze wtedy gdy wystąpią opisane objawy. Będzie wam służyła długo, bez awarii i usterek.

Pomimo że pralka kojarzy się z czystością ubrań, jest urządzeniem, które jak wszystkie inne sprzęty, brudzi się i zanieczyszcza. Powstawaniu brudu sprzyja wilgotne środowisko, w którym łatwo rozwijają się bakterie oraz twarda woda, w której tworzy się kamień. Dlatego pralkę od czasu do czasu należy myć. Jak to zrobić przy pomocy kostki do zmywarki? Skąd wiadomo kiedy należy wyczyścić pralkę? Istnieje kilka objawów, które bezwzględnie wskazują na to, że przyszedł czas na porządne wyczyszczenie pralki. Lepiej zabierzcie się za umycie sprzętu jeśli pojawią się następujące sygnały: Na elementach pralki zgromadził się szlam z nierozpuszczonych detergentów Widoczne są ślady kamienia, który tworzy się pod wpływem zbyt twardej wody Podczas działania sprzętu zauważacie brzydki zapach. To znak, że w urządzeniu namnażają się bakterie Zatyka się rura odpływowa Mycie pralki jest potrzebne nie tylko, żeby pozbyć się nieprzyjemnych osadów czy zapachu. W ten sposób chronicie sprzęt przed zepsuciem czy szybszym zużyciem. Czyszczenie pralki przy pomocy tabletki do zmywarki Przygotowując się do wyczyszczania pralki pamiętajcie o tej najważniejszej zasadzie: czyszczenie powinno się odbywać w pustej pralce, nie róbcie tego „przy okazji” prania ubrań. Do umycia pralki możecie użyć dowolnych kostek przeznaczonych do zmywarek; zarówno żelowych, jak i twardych. W przypadku twardych pamiętajcie o wyjęciu ich z opakowania, zanim włożycie do pralki. Kostki żelowe zwykle także mają zewnętrzną błonkę, jednak ona rozpuszcza się w czasie mycia. Myjcie pralkę kostką do zmywarki, gdy zauważycie wyżej wymienione objawy, ale nie rzadziej niż raz na pół roku: Włóżcie kostkę do pustej pralki i uruchomcie jak w przypadku pierwszego prania po...

Odrobina tego kuchennego składnika wystarczy, aby firany były śnieżnobiałe
Adobe Stock
Newsy
Odrobina tego kuchennego składnika wystarczy, aby firany były śnieżnobiałe
Pranie firanek potrafi być zagadką – zwłaszcza dla mniej doświadczonych pań domu. Okazuje się jednak, że wcale nie wymaga ono specjalnych metod ani detergentów!

Jak uprać firanki, aby były białe – nie jest to wcale tak skomplikowane zadanie, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zastosować kilka prostych trików, aby wasze zasłony zachwycały śnieżnobiałym kolorem, który nie szarzeje. Jak uprać firanki? Zacznij od namoczenia tkaniny – powinno to zająć około godzinę. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 30-40 stopni. Jeśli firanki nie są brudne, a jedynie przykurzone, wystarczy je namoczyć w samej wodzie przed faktycznym praniem. Jeśli jednak zostały czymś poplamione, warto dodać do wody specjalnego detergentu (także naturalnego!). Jakie metody można stosować, aby nadać firanom wyjątkowo białego, czystego koloru? Pożółkłe ślady (np. od dymu papierosowego) warto namoczyć najpierw w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Soda jest jednym z najbardziej uniwersalnych, ekologicznych i ekonomicznych naturalnych detergentów, który doskonale sprawdza się w nawet najbardziej opornych zabrudzeniach (nie tylko na tkaninach, ale także na płytkach, fugach czy sprzęcie AGD).  Pranie firanek z sodą oczyszczoną Po namoczeniu firanek w wodzie z niewielkim dodatkiem sody, warto też dodać ten składnik do proszku do prania. Soda pozwoli tkaninie „uwolnić” nawet najbardziej głębokie zabrudzenia i pozwoli detergentom wniknąć znacznie głębiej.  Czy firanki można prać w pralce? Tak, o ile wybierzecie odpowiedni tryb pracy urządzenia. Nowocześniejsze pralki posiadają często oddzielną opcję do prania firan – jeśli jednak wasza takiego nie ma, wystarczy, że skorzystacie z trybu prania ręcznego. Pralka działa wtedy w niższej temperaturze, a wirowanie jest zupełnie wyłączone i nie niszczy delikatnej tkaniny. Firanek nie należy prać w wyższych temperaturach niż 30-40 stopni.  Po zakończeniu prania firanki należy na chwilę zostawić w pralce, aby nadmiar...

Zapomnicie o grzybie w pralce, gdy umyjecie ją domową miksturą prosto z kuchni. Raz, dwa i gotowe
AdobeStock
Newsy
Zapomnicie o grzybie w pralce, gdy umyjecie ją domową miksturą prosto z kuchni. Raz, dwa i gotowe
Nieznośny zapach wilgoci w pralce i na upranych ubraniach to typowy objaw pleśni w bębnie pralki. Do jej usunięcia potrzebny wam będzie produkt, który zawsze macie pod ręką w kuchni.

Jeżeli pomimo używania takiej samej ilości detergentów jak zwykle, wasze pranie brzydko pachnie po wyjęciu z pralki, prawdopodobnie urządzenie zostało zaatakowane przez pleśń. To częsty problem, który może mocno uprzykrzyć życie. W końcu nie po to korzystamy z pralki, by ubrania niejednokrotnie pachniały jeszcze gorzej, niż przed wypraniem! Na szczęście z tym problemem można się łatwo uporać, wykorzystując do tego stary, domowy sposób.  Jak rozpoznać pleśń i grzyby w pralce? Objawów pojawienia się pleśni w pralce nie należy lekceważyć - grzyb jest groźny dla naszego zdrowia, szczególnie w przypadku osób cierpiących na alergie. Jeżeli zauważyliście poniższe objawy przy korzystaniu z pralki, najprawdopodobniej rozwinęła się w niej pleśń: nieprzyjemny zapach ubrań po skończonym praniu i wydobywający się z pralki wydajność pralki spadła przy korzystaniu z pralki zauważacie u siebie duszności, kaszel, problemy z oddychaniem  Pleśń w pralce to poważna sprawa, dlatego gdy tylko się pojawi, trzeba szybko podjąć odpowiednie kroki.  Domowy sposób na grzyb w pralce Gdy problem nie stał się jeszcze bardzo rozległy, z pleśnią można sobie poradzić domowymi sposobami, bez używania specjalistycznych środków. Wiele osób od lat stosuje w tym celu zwykły ocet. W połączeniu z wybielaczem sprawi, że pleśń będzie bez szans! Wystarczy, że nasączycie szmatkę octem i przetrzecie nią wszystkie miejsca w pralce, w których pojawiła się pleśń - szufladka na detergenty, bęben oraz kołnierz (inaczej fartuch). Następnie dwa lub trzy razy puśćcie cykl prania z wykorzystaniem wysokiej temperatury, przy pustym bębnie pralki. Na sam koniec wlejcie nieco wybielacza do szufladki na proszek i jeszcze raz włączcie pralkę. Wybielacz pomoże usunąć pleśń, która została zmiękczona przez ocet....

Prosty sposób na błyskawiczne doczyszczenie wanny. Potrzebny będzie 1 kuchenny produkt
Adobe Stock
Newsy
Prosty sposób na błyskawiczne doczyszczenie wanny. Potrzebny będzie 1 kuchenny produkt
Ekologiczny środek do czyszczenia zrobicie sami, używając tej substancji, którą macie w kuchni.

Znajomość prostych trików pozwala uratować przesoloną zupę, przypalony garnek, bez wysiłku wyczyścić pralkę czy doszorować zlew lub wannę. Nasze babcie kolekcjonowały domowe sposoby na wszystko. Ich porady przekazywane były z matki na córkę. Ratowały się też nimi sąsiadki. Ten środek, który najczęściej używacie do przygotowania kremów, galaretek czy lodów, bardzo może pomóc także w innych domowych pracach. Czym jest kwasek cytrynowy i jak nim wyczyścić wannę? Kwasek cytrynowy w kuchni używany jest jako przyprawa. Najczęściej dodawany do kremów, galaretek czy ciast. Jego funkcją w potrawach jest zakwaszenie ich i dodanie kwaśności. To związek chemiczny, który w niewielkim stężeniu znajduje się w cytrynach, limonkach, kiwi, ananasie, jagodach i borówkach. Przemysłowo pozyskuje się go w tzw. fermentacji cytrynowej i wykorzystuje jako regulator kwasowości i środek hamujący proces utleniania. Tę przyprawę możecie też wykorzystać do wyczyszczenia brudnego zlewu lub wanny. Możecie to zrobić na dwa sposoby: Zmieszajcie kilka łyże kwasku cytrynowego z wodą i wymieszajcie na gęsta pastę. Wyszorujcie pasta wannę lub zlew i zostawcie na kilkanaście minut. Po tym czasie spłuczcie powierzchnię wodą. Napełnijcie zabrudzone dno wanny lub umywalki ciepłą wodą i zostawcie na kilkanaście minut. Na umywalkę wystarczą 2-3 łyżeczki, na wannę 4-5 łyżeczek. Wyszorujcie powierzchnie, a następnie spłuczcie wodą. Właściwości usuwające osady kwasku cytrynowego, możecie też wykorzystać do umycia kubków po kawie i herbacie. W tym celu do 100 ml ciepłej wody wsypcie dwie łyżeczki kwasku i tą mikstura umyjcie naczynia. Czyszczenie wanny kwaskiem cytrynyowym odradzamy osobom, które w swoich domach mają wanny emaliowane - w niektórych przypadkach może dojść do reakcji chemicznej i zniszczenia powierzchni.  Inne...