Kondycja włosów, skóry i paznokci odzwierciedla ogólny stan zdrowia. Gdy zaczynają wypadać włosy, łuszczyć się skóra czy łamać paznokcie, zawsze warto zastanowić się, jaka jest tego przyczyna. Może to być symptom choroby, nie zaszkodzi więc zrobić badania i skontaktować się z lekarzem.

Jedną z przyczyn zmian widocznych na włosach czy paznokciach może być niedobór w diecie witamin, minerałów czy innych składników odżywczych. Spójrzcie na swoje paznokcie i oceńcie czy wyglądają na zdrowe, czy też widać na nich jakieś zmiany.

Jaka dieta zapewnia piękne paznokcie?

Aby organizm funkcjonował prawidłowo, należy dostarczać mu właściwego, różnorodnego paliwa w postaci pożywienia. Nikogo nie trzeba przekonywać, że zbilansowana dieta pozytywnie wpływa na zdrowie i wygląd. Z kolei niezdrowe nawyki żywieniowe mogą powodować pojawienie się konkretnych schorzeń i dolegliwości.

Gdy z organizmem człowieka dzieje się coś niedobrego, w pierwszej kolejności zauważamy zmiany w wyglądzie. Pogorszenie się wyglądu włosów czy paznokci może być więc pierwszym symptomem chorób, takich jak choroby krążenia, tarczycy, wątroby czy problemy związane z systemem immunologicznym.

Zobacz także:

Niedobory składników odżywczych, a wygląd paznokci

Przyglądając się swoim paznokciom można zauważyć w ich wyglądzie także nieprawidłowości związane z niedoborami wartości odżywczych w diecie, w tym witamin i minerałów. Zmiana sposobu odżywiania i uzupełnienie brakujących składników, może być najprostszym sposobem na poprawę ich wyglądu.

Jednak trzeba pamiętać, że przyczyny mogą się kumulować oraz że na wygląd paznokci mogą mieć wpływ także inne, poważne choroby, których nie wolno bagatelizować.

Paznokcie kruche i łamliwe

Powodem łatwego łamania się paznokci może być niedobór biotyny, cynku, żelaza. Biotyna znajduje się w mleku, podrobach, żółtkach, drożdżach, a także ryżu, sardynkach, marchwi i pomidorach. Jedzcie też więcej żółtych serów, jaj kaszy gryczanej, buraków czy szpinaku zawierające mikroelementy.

Paznokcie rozdwajające się

Taki wygląd paznokci może świadczyć o niedoborze witaminy A i kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Możecie je czerpać z tłustych ryb, a także masła, jajek, podrobów, słodkich ziemniaków, jarmużu, szpinaku czy dyni.

Paznokcie miękkie

Jeśli płytka paznokcia łatwo ugina się i zaczyna falować, może to być objawem niedoboru białka, a także miedzi. Żeby uzupełniać niedobory białka, wcale nie trzeba jadać wyłącznie mięsa. Pamiętajcie, że mięso w diecie jest zalecane w ilości jedynie kilka porcji tygodniowo, a jego nadmiar jest niekorzystny dla innych narządów i organów.

Jeśli zauważacie u siebie miękką płytkę paznokcia, pobierajcie białko także z nabiału i z roślin strączkowych: soczewicy, ciecierzycy, fasoli czerwonej i białej, grochu. Z kolei miedź uzupełnijcie jedząc więcej wątróbki cielęcej, płatków owsianych, drożdży, produktów pełnoziarnistych, orzechów, zielonych warzyw liściastych, kakao, pestek dyni i ziaren słonecznika.

Paznokcie wklęsłe i zdeformowane

Taki wygląd płytki paznokci może wskazywać na niedobór żelaza. Jedzcie w takim przypadku mięso i przetwory mięsne, a z warzyw natkę pietruszki, szpinak, koper, botwinę, jarmuż, buraki, szczypior i czosnek.

Białe przebarwienia na paznokciach

Białe paseczki, kreski, czy fragmentów paznokcia może być objawem niedoboru selenu lub cynku. Do najbogatszych źródeł selenu nalezą orzechy brazylijskie, ryby, przede wszystkim tuńczyk i łosoś, a także owoce morza. Znajduje się też w jajach, filecie z indyka i w ryżu. Z kolei cynk, jak to już zostało wspomniane znajduje się w żółtych serach, jajach, kaszy gryczanej, ryżu, pestkach dyni i nasionach słonecznika.

Źródło: medonet.pl