Więcej od Polaków tego napoju piją jedynie Irlandczycy i mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie dzięki obecności katechin, herbata może wspomagać ochronę przed miażdżycą i zawałem serca. Obniża poziom cholesterolu – największego wroga naszych tętnic. Ale to nie wszystko!

Cenne katechiny

Spośród flawonoidów, które mogą powstrzymać inwazję wolnych rodników, najcenniejsze są katechiny. Potrafią bowiem zneutralizować najniebezpieczniejszy dla człowieka rodnik hydroksylowy i są najłatwiej przyswajalne przez nasz organizm. Występują też w czerwonym winie, jabłkach i skórkach winogron.

Herbata na ból gardła 

Przeziębienie lubi towarzystwo ciepłych naparów. Herbata nadaje się do tego wręcz idealnie. Nie ma nic lepszego niż filiżanka ciepłej herbaty. Aby uspokoić ból gardła lub gdy czujesz zbliżające się przeziębienie, sięgnij śmiało po herbatę. Ten gorący napój pomoże utrzymać gardło wilgotne i nawodnione.

Dostarcza jednocześnie bogate przeciwutleniacze, które mogą wspomóc w walce z chorobą lub wirusem. Herbata jest też doskonałym napojem, do którego możemy dodać łyżeczkę miodu. Miód ma wiele właściwości leczniczych i świetnie łagodzi ból gardła.

Zobacz także:

Która najlepsza?

Istnieje kilka herbat, które mogą pomóc w walce z irytującym bólem gardła. Na pierwszych miejscach plasują się herbaty z korzenia wiązu oraz herbata z korzenia lukrecji. Równie pomocne okazują się  rumianek, zielona herbata i mieszane herbaty z kombinacją składników ziołowych.

Szczególnie dobrym połączeniem w herbacie będzie wspomniany wiąz i korzeń lukrecji. Obydwa są uważane za ziołowe środki na przeziębienie. Powodem takiego ich działania jest to, że np. wiąz przekształca się w żel, który pokrywa gardło i zapewnia natychmiastowo potrzebną gardłu ulgę.

Herbaciane właściwości

Kubek ciepłej herbaty potrafi rozluźnić wszelkie napięcia. Niezależnie od tego, czy czujesz się jak zmarznięta kulka pod toną koców w deszczowy dzień lub po prostu chcesz cieszyć się kilkoma łykami zdrowia, herbata może sprawić, że każda sytuacja wyda ci się prostsza i o niebo lepsza.

Dwie z najbardziej powszechnie dostępnych odmian herbaty to jej wersja zielona i indyjski czarny chai. Ten drugi składa się ze sfermentowanych i przetworzonych liści czarnej herbaty, które zostały poddane utlenianiu. Do tego dochodzi mieszanka aromatycznych przypraw, które zazwyczaj obejmują gałkę muszkatołową, cynamon i goździki. Prawdziwie zimowe połączenie!

Zielona herbata pochodzi z tego samego gatunku roślin, a jej właściwości zdrowotne zmieniają się w wyniku procesu jej utleniania. Porcja zielonej herbaty zawiera 50 mg kofeiny. Ma duże ilości flawonoidów. Pomaga w komunikacji komórkowej i zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób w organizmie.

Obie odmiany herbaty pomagają obniżyć poziom cholesterolu, minimalizując ryzyko chorób serca. Jeśli kochasz poranną filiżankę herbaty, masz powody do świętowania. Dopada cię przeziębienie? Herbata. Łyżka miodu i gotowe!