Marnowanie żywności to ogromny problem na świecie. Szacuje się, że do śmieci trafia aż 1/3 wyprodukowanego jedzenia. Konsumenci, sklepy i producenci żywności zdają sobie z tego sprawę i od pewnego czasu powstaje wiele inicjatyw mających za zadanie przeciwdziałanie marnotrawstwu jedzenia.

Każdy z was może na przykład podzielić się posiłkiem lub zalegającymi produktami oddając je do pobliskiej jadłodzielni, markety do jakiegoś czasu mocno przeceniają żywność z krótkim terminem ważności, a niektórzy ludzie oficjalnie sprzeciwiają się marnotrawstwu i mimo, że stać ich na normalne zakupy, żywią się jedzeniem pozyskanym ze śmieci.

Aplikacja TooGoodToGo

Od pewnego czasu działa także prężnie aplikacja TooGoodToGo. To duński startup , który działa już w wielu krajach Europy. Dzięki aplikacji TooGoodToGo konsumenci mogą zakupić znacznie tańszą żywność, a restauracje i sklepy pozbywają się jedzenia i dostają za nie symboliczną zapłatę, najczęściej „po kosztach” produkcji.

W prostej aplikacji, którą każdy z was może łatwo zainstalować na swoim smartfonie, możecie zamówić paczkę niespodziankę z pobliskich piekarni, pizzerii, restauracji, sklepów spożywczych, a nawet kwiaciarni.

Zobacz także:

Paczki są dostępne w okazyjnych cenach i zazwyczaj ich koszt mieści się w granicach 5-15 zł. Po zamówieniu takiej paczki musicie ją opłacić, a potem po prostu odebrać w wyznaczonych godzinach w danym lokalu.

Do akcji przyłączyła się niedawno Biedronka. Na razie paczki-niespodzianki z Biedronki możecie kupić tylko w nielicznych lokalizacjach. Widocznie sieć dopiero testuje takie rozwiązanie.

Co znajduje się w paczce niespodziance?

W paczce oferowanej przez Biedronkę, możecie spodziewać się produktów z krótkim terminem przydatności do spożycia i innych szybko psujących się.

Jeśli uda się wam upolować paczkę z Biedronki, możecie liczyć na:

  • Warzywa
  • Owoce
  • Nabiał w paczkach
  • Wędliny
  • Słodycze
  • Pieczywo

Cena paczki wydaje się okazyjna. Za jedną sztukę zapłacić trzeba 11,99 zł.

Do akcji wcześniej dołączyło już wiele innych sieci sklepów i znanych restauracji, min. Auchan, Carrefour, Costa, Starbucks, Pizza Hut i wiele innych.

Będziecie polować na paczkę niespodziankę? Jak oceniacie ten pomysł?