To warzywo niejedno ma imię, ale i niejedno zastosowanie. Poprzez cenne wartości jest jednym z warzyw, które dla większości gotujących to po prostu nieodzowny składnik w kuchni. Wiele osób wprost nie wyobraża sobie codziennego gotowania właśnie bez cebuli. Nic w tym dziwnego!

Zastosowanie cebuli w gotowaniu

Dodaje nie tylko aromatu potrawom, ale i również wzbogaca ich wartości odżywcze. Przede wszystkim wzmacnia smak mięs, szczególnie podkreśla go w użyciu przy mięsie mielonym. Podsmażona i dodana do masy do kotletów mielonych, sprawia iż są one niezwykle aromatyczne. Cebula ma charakterystyczną, silną a przy tym i słodką nutę, której zadaniem jest podkreślenie smaku przygotowywanych dań. W większości stanowi idealną przyprawę do różnego rodzaju zup, sosów czy marynat. Zresztą ciężko sobie wyobrazić rosół bez opalanej nad ogniem cebuli. Dzięki niej wywar ma lekko dymiony, ostry smak. 

Właściwości lecznicze cebuli

Cebula sprawdza się nie tylko w kuchni, ale dzięki swoim cennym wartościom wspomaga również organizm. Spożywanie tego warzywa może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka u osób, które są w danej grupie. Ponadto cebula zapobiega zakrzepom, obniża ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu. Jej dodatek do dań, wzbogaca ich wartość odżywczą, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. 

Zobacz także:

Która z odmian cebuli jest najzdrowsza?

Na rynku w sprzedaży można się spotkać z szeregiem odmian tego warzywa. Każda z nich charakteryzuje się wyglądem, smakiem, wartościami, kształtem czy kolorem. Dobór zazwyczaj zależy od przygotowanego dania, gdyż do wielu potraw będzie pasować inny rodzaj. W sklepach możemy spotkać się z takimi odmianami jak cebula zwyczajna, czerwona, dymka czy tak zwana siedmiolatka.

Cebula cebuli nie równa. Każda jest wyjątkowa w smaku czy wyglądzie, ale różnią się też właściwościami zdrowotnymi. Zdecydowanie najzdrowszą odmianą dostępną w sprzedaży jest cebula czerwona. Zawiera ona aż dwa razy więcej utleniaczy niż inne pozostałe, poprzez co jest ważnym składnikiem przeciwzapalnym w codziennej diecie. Warto dodać, że dodatkowo zwiększa ona odporność, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka żołądka, hamuje powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych, a także pomaga w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała.  Nie musimy chyba dłużej przekonywać was, że warto ją włączyć do codziennej diety!