Dywany i wykładziny nadają wnętrzu ciepła i powodują, że staje się przytulne. Dlatego tak chętnie wyposażając i dekorując dom sięgamy właśnie po nie. Jednak ten rodzaj dekoracji jest zmorą, gdy coś nam się rozleje, dywan się zaplami lub z czasem wniknie w niego brud, którego nie da się usunąć odkurzaczem, a trzepanie też nie pomaga. Wtedy trzeba zakasać rękawy, uzbroić się w dwa kuchenne produkty i  gruntownie go wyprać.

Sposób babci na wypranie dywanu

Dziś, gdy mamy pod ręką całą baterię detergentów do prania, coraz rzadziej korzystamy z tanich, sprawdzonych sposobów na utrzymanie domu w czystości, używanych przez babcie. A one dobrze wiedziały jak usunąć zabrudzenia z tłuszczu, a jak np. z rozlanego alkoholu. Czym wywabić trwałą plamę z trawy, a w czym wyprać firanki, żeby były jak nowe.

Najlepsze jest to, że nie używały zaawansowanych środków chemicznych, tylko kilku prostych składników, które trzymały w szafkach kuchennych.

Mikstura do prania z 2 kuchennych składników i wody

Składniki:

 • 1/4 szklanki sody oczyszczonej
 • 1/4 szklanki octu
 • 2 litry gorącej wody
 • Mocna szczotka o twardym włosiu
 • Rękawice ochronne
 • Miska, wiadro lub jakieś inne naczynie

Przygotowanie mikstury do prania:

 1. Do naczynia wsypcie sodę oczyszczoną, a następnie wlejcie wrzącą wodę. Składniki łącząc się będą syczeć i parować. Poczekajcie aż powierzchnia roztworu się uspokoi.
 2. Wlejcie ocet i także poczekajcie aż przestanie syczeć i bulgotać. Wymieszajcie drewnianą łyżką.

Zobacz także:

Sposób prania:

 1. Przed przystąpieniem do prania dokładnie odkurzcie dywan odkurzaczem.
 2. Szczotkę zanurzajcie w miksturze, strzepujcie nadmiar wody i szorujcie dywan. Miejsca bardziej zabrudzone czy te, na których pojawiły się plany namoczcie bardziej i pozostawcie do wchłonięcia roztworu, a następnie wróćcie w te miejsca i szorujcie.
 3. Do czasu całkowitego wyschnięcia, wyłącz dywan z użytku. Lepiej, żeby nikt po nim nie chodził. 
 4. Gotowe!

Źródło: rytmynatury.pl