Jest jeden przedmiot kuchenny, który jest siedliskiem wielu bakterii. Mimo wszystko prawie każdy z was korzysta z niego codziennie i każdego dnia roznosi nim bakterie na naczynia, talerze, kubki, garnki i kieliszki, które w teorii powinny być sterylne i czyste. Domyślacie się już o co chodzi? Tym razem wieści te potwierdzają naukowcy, które przyjrzeli się bliżej temu problemowi.

Kuchenne siedlisko bakterii

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Maurtitusie potwierdziły niekorzystne informacje. Korzystanie ze ścierek kuchennych może przyczyniać się do powstawania zakażeń pokarmowych. W raporcie ze swoich badań, naukowcy używają dość ostrych słów.

Używanie ścierek kuchennych na co dzień potencjalnie naraża całe rodziny na zakażenia pokarmowe.

Badanie ścierek kuchennych

Naukowcy przez miesiąc badali ścierki kuchenne pod kątem występujących na nich bakterii. Wykorzystano 100 ścierek. Okazało się, że na 49 ze 100 ścierek wykorzystanych w eksperymencie, wykryte zostały bakterie E.coli.

Zobacz także:

Które ścierki kuchenne były największym siedliskiem bakterii?

Badanie wykazało nie tylko, że ścierki mogą stanowić zagrożenie pod względem zawartości bakterii. Wysnuto w nim też inne interesujące wnioski. Okazało się, że nie wszystkie gospodarstwa domowe mają taką samą ilość bakterii na swoich ścierkach. Rezultaty są bardzo ciekawe:

  • Więcej bakterii było na ścierkach, które zostawiano mokre, bez dobrego rozwieszenia do wyschnięcia.
  • Więcej bakterii typu coli i gronkowców złocistych znajdowało się na ścierkach z gospodarstw, w których stosowano dietę mięsną w porównaniu do tych w których stosuje się dietę wegetariańską.
  • Większe rodziny miały bardziej zanieczyszczone bakteriami ścierki kuchenne.
  • Rodziny z niższym dochodem miały statystycznie więcej bakterii na swoich ścierkach kuchennych.

Jak czyścić naczynia?

Naukowcy alarmują, aby jak najczęściej wymieniać kuchenne ścierki lub wykorzystywać w celu czyszczenia i suszenia naczyń, jednorazowe papierowe ręczniki. Jeśli macie wrażliwy żołądek lub ktoś z waszej rodziny często cierpi na zatrucia, koniecznie przyjrzyjcie się tej sprawie.

Czytaj także: