4 rzeczy w kuchni, których nie czyścicie, a powinniście. 2 błąd popełnia większość z nas. Wy też?
Adobe Stock
Newsy

Tych rzeczy w kuchni prawie nikt nie czyści, a każdy powinien. Te błędy popełnia większość Polaków

Kuchnia to jedno z pomieszczeń, w którym zbiera się najwięcej brudu. Nawet jeśli znajdujące się w niej blaty, kuchenka, piekarnik, a nawet czajnik są przez was regularnie czyszczone, większość sprzętów, akcesoriów i zakamarków wciąż pozostaje brudna. W końcu kosz na śmieci też czasem potrzebuje spotkać się z gąbką i płynem...

Sprzątanie kuchni to jeden z najgorszych obowiązków domowych. Prawdopodobnie nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, ile godzin musielibyście poświęcić. by to pomieszczenie było naprawdę czyste. W końcu umycie naczyń, przetarcie blatów i kuchenki, wyczyszczenie mikrofalówki, lodówki, piekarnika i szafek to dopiero wierzchołek góry lodowej. 

Okazuje się, że od czasu do czasu powinniście zrobić w waszej kuchni naprawdę gruntowne porządki, podczas których wyczyścicie dosłownie wszystko – od podłogi po sufit. Dla ułatwienia sporządziliśmy dla was listę 4 rzeczy, o których na pewno zawsze zapominacie. Tym razem koniecznie o nie zadbajcie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kosz na śmieci

Jeśli wydaje wam się, że worki na śmieci chronią wasz kosz przed wszelkimi zabrudzeniami, to jesteście w błędzie. Śmietniki brudzą się zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Bowiem płynne odpadki nieraz przeciekają przez worek i brudzą dno kosza. Najlepiej więc raz na jakiś czas włożyć go do wanny lub pod prysznic i dokładnie go umyć, na przykład sodą oczyszczoną lub chemicznym specyfikiem. Inaczej stanie się źródłem nieprzyjemnych zapachów w waszym domu.

Torby na zakupy

Ekologiczne torby na zakupy też się brudzą. Zdarza się przecież, że postawicie je na zanieczyszczonej podłodze, a nawet, że w trakcie transportu coś się wyleje. W takim przypadku powinniście od razu wrzucać je do prania. Jednak nawet jeśli wydają się czyste pamiętajcie, że trzymacie w nich jedzenie, więc co jakiś czas po prostu profilaktycznie je przepierzcie.

Otwieracz do puszek

Badania przeprowadzone w 2013 roku przez organizację zajmującą się zdrowiem i bezpieczeństwem publicznym dowiodły, że na niemytych regularnie otwieraczach do puszek, znajduje się nie tylko pleśń, drożdże i bakterie E.coli, ale również cząsteczki Salmonelli. Koniecznie wyczyśćcie go przed kolejnym użyciem.

Zobacz także
Dlaczego zawsze warto wkładać 2 worki do kosza na śmieci? Ten trik ma aż 2 zastosowania

Dlaczego zawsze warto wkładać 2 worki do kosza na śmieci? Ten trik ma aż 2 zastosowania

Jak doczyścić zabrudzony piekarnik? Wystarczą 2 rzeczy, które macie w kuchni i będzie lśnił jak nowy

Jak doczyścić zabrudzony piekarnik? Wystarczą 2 rzeczy, które macie w kuchni i będzie lśnił jak nowy

Gałki i uchwyty

Do najbrudniejszych rzeczy w waszej kuchni, z pewnością można zaliczyć gałki i uchwyty od mebli. Każdego dnia dotykają ich wszyscy domownicy i goście – nie każdy z nich ma czyste ręce. Według ekspertów, na gałkach znajduje się mnóstwo bakterii E.coli oraz gronkowców, które stanowią przyczynę wielu naprawdę groźnych chorób. Starajcie się więc przecierać je tak często, jak to możliwe. Nawet raz na dwa dni.

Używacie bawełnianych toreb? Są siedliskiem bakterii, podpowiadamy jak je czyścić
Adobe Stock
Newsy
Używacie bawełnianych toreb? Są siedliskiem bakterii. Podpowiadamy jak je czyścić
Wiecie, która torba na zakupy jest najbardziej ekologiczna? Podobno ta, która już macie. Dbajcie więc o swoją torbę na zakupy wielokrotnego użytku. Podpowiadamy jak.

Jeśli jak wielu Polaków przerzuciliście się już z tzw. foliówek na wielorazowe torby na zakupy i idąc do sklepu zawsze zabieracie ze sobą ulubioną bawełnianą torbę, to przyczyniacie się do zmniejszenia ilości plastiku, który zalewa naszą planetę. Tylko czy pamiętacie, żeby swoją wielorazową torbę prać? Wyjaśniamy, dlaczego trzeba to robić. Jak często prać torby na zakupy? Takie torby są niezastąpione. Można je złożyć i zajmują mało miejsca, są pojemne, zwykle ładne i najważniejsze – są ekologiczne. Pozwalają uniknąć ton plastiku, które jeszcze do niedawna był zużywany w polskich marketach jako foliówki czy reklamówki. Torby bawełniane są więc praktyczne i pozwalają nam przyczyniać się do ochrony środowiska. Mają jednak pewną wadę. Przez to, że są używane wielokrotnie — brudzą się, przesiąkają zapachem jedzenia, osadzają się na nich bakterie. Taka torba może zacząć być nawet groźna dla zdrowia. Bawełniane torby na zakupy należy czyścić więc regularnie. Jeśli są na nich widoczne ślady jedzenia, gdy wyciekł sos, czy tłuszcz z wędzonej ryby – od razu po użyciu należy przeznaczyć ją do prania. Jeśli torba nie nosi śladów zabrudzenia widocznych gołym okiem, warto przynajmniej raz w miesiącu uprać ją z powodów higienicznych. Tak pierzcie tego rodzaju torby Kolorowe torby należy prać w 40 st. Celsjusza. Można to robić ręcznie lub wrzucić do pralki. Pranie powinno się odbywać z użyciem zwykłego proszku do prania lub mydła. Lepiej unikać silnie działających detergentów. Takie środki niszczą delikatne bawełniane tkaniny. Jeśli torby mają nadruk, warto przed włożeniem do zmywarki przewrócić je na lewą stronę, żeby ozdoby nie uległy ziszczeniu. Czyszczenie białych toreb jest trochę bardziej kłopotliwe. Białe tkaniny nie...

Wylewacie resztki zupy do toalety? Może stać się coś o wiele gorszego niż zatkanie jej
AdobeStock
Newsy
Wylewacie resztki zupy do toalety? Może stać się coś o wiele gorszego niż jej zatkanie
Jeżeli regularnie pozbywacie się resztek jedzenia wyrzucając je do toalety, lepiej sprawdźcie, czym może to grozić. Wrażliwych ostrzegamy - raczej nie chcielibyście tego doświadczyć.

Co robicie, gdy okazuje się, że resztki zupy lub sosu zdążyły się już zepsuć? Co za pytanie - na pewno zepsute jedzenie trafia prosto do toalety, jak w większości domów, a zwłaszcza mieszkań w blokowiskach. Okazuje się jednak, że takie działanie może mieć straszne konsekwencje i nie chodzi tutaj nawet o problemy z kanalizacją. Sprawdźcie, czym może się skończyć wylewanie zupy do sedesu.  Uwaga na wyrzucanie żywności do toalety Raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć, do czego służy toaleta. Niektórzy jednak wykorzystują ją jako kolejny kosz na śmieci i wyrzucają do niej te odpadki, których trudniej jest się pozbyć. Mowa tutaj zwłaszcza o płynnych potrawach jak zupy, ale także olej po smażeniu. Pamiętajcie, że tłuszczu nigdy nie wolno wylewać do toalety, ponieważ może on zatkać rury i zniszczyć całą instalację. Natomiast zupełnie inny, jednak nie mniej nieprzyjemny problem może spowodować wylewanie zupy do toalety. Co prawda raczej nie zatka ona rur, ale może sprowadzić do waszej łazienki nieproszonych gości. Zwabione zapachem jedzenia w kanalizacji szczury raczej nie są tym, co chcielibyście zobaczyć w toalecie po podniesieniu deski sedesowej! Dlatego resztki zupy lepiej wlać do plastikowego worka na śmieci lub słoika i w ten sposób wyrzucić do kosza.  Czego nie można wyrzucać do toalety? Traktowanie toalet jak koszy na śmieci to ogromny problem. Każdego dnia do sedesów trafiają rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć i następnie niszczą rury kanalizacyjne.  – Mogę się założyć, że wiele osób myśli sobie 'ach przecież to mała nitka dentystyczna, przecież nic nie popsuje', 'to tylko jeden patyczek higieniczny, przecież nie będę z nim teraz chodzić przez cały dom do kosza', itp. A co ta jedna mała rzecz może zrobić kiedy połączy się z setkami tych innych małych rzeczy, które...

Co jest najbrudniejsze w domu? Nie uwierzylibyście, że to 1 z przedmiotów kuchennych
Adobe Stock
Newsy
Co jest najbrudniejsze w domu? Nie uwierzylibyście, że to 1 z przedmiotów kuchennych
Sedes, dywan, wycieraczka - to zwykle przychodzi do głowy, jeśli mówimy o najbrudniejszych miejscach w domu. Kto by pomyślał, że na szczycie listy znajdziemy przedmioty kuchenne...

Dziennikarka magazynu The Sun, matka trojga dzieci, postanowiła zbadać, które z domowych przedmiotów uważanych zwykle za czyste, tak naprawdę są źródłem brudu i siedliskiem bakterii. Była w szoku. Wszystko wskazuje na to, że wy też będziecie. Co jest brudniejsze: ścierka do naczyń czy dziecięcy ręcznik? Lynsey Hope jest dziennikarką The Sun i matką, dbającą w domu o porządek i higieniczne warunki życia dzieci. Pewnego dnia, postanowiła przetestować wybrane przedmioty pod względem ich czystości. Zawiozła do laboratorium niektóre z nich. Były to rzeczy codziennego użytku, które często pierzemy, wymieniamy i uważamy za czyste. Badaniem zajęła się mikrobiolożka Melody Greenwood z laboratorium Microtech Services w Bournemouth. Sprawdziła ile bakterii znajduje się na poszczególnych przedmiotach. Sprawdzano obecność między innymi E.coli, a nawet gronkowca złocistego. Jak wypadły testy? Okazało się, że najgorzej wypadła… ściereczka do naczyń. Ścierka, którą używamy do wycierania umytych naczyń i wkładamy do szafki, żeby były czyste i gotowe do użycia, miała na sobie aż 4,2 miliarda bakterii, pomimo że była regularnie prana w temperaturze 60 st. Celsjusza. Kolejnym przedmiotem pod względem liczby bakterii był ręcznik, w który dzieci wycierały buzię i ręce. Na ręczniku było 1,8 miliarda bakterii, w tym tych, którzy rodzicie unikają jak ognia, bo nie tylko powodują bóle brzucha, biegunki i wymioty, ale mogą też prowadzić do odwodnienia. Chodzi o bakterie E.coli. Co jest brudniejsze gąbka do mycia naczyń czy poszewka na poduszkę? Porównanie gąbki do mycia naczyń i poszewki na poduszkę może być takim samym zaskoczeniem jak słynne, swego czasu wyniki badań, które ujawniły, że na ekranach smartfonów znajduje się 10 razy więcej...

W zmywarce można myć nie tylko naczynia. Nie uwierzycie, co jeszcze wyczyści
AdobeStock
Newsy
W zmywarce można myć nie tylko naczynia. Nie uwierzycie, co jeszcze wyczyści
Wiedzieliście, że nie tylko naczynia nadają się do mycia w zmywarce? Sprawdźcie, jakie przedmioty codziennego użytku można w niej skutecznie umyć.

Obecnie zmywarka jest urządzeniem, które znajduje się już w wielu polskich domach. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu poświęcanego wcześniej na mycie naczyń, a także wody i energii. Jest nieoceniona zwłaszcza w sytuacji, gdy zapraszacie rodzinę lub znajomych - już koniec ze staniem przy garach w kuchni, gdy w salonie trwa przyjęcie! Zmywarka pomoże nie tylko w myciu naczyń, ale także innych przedmiotów codziennego użytku - możecie się zdziwić, co można w niej umyć.  Co można myć w zmywarce oprócz naczyń? Choć zmywarka jest typowym sprzętem kuchennym, można w niej myć nie tylko naczynia, sztućce i garnki. To urządzenie świetnie poradzi sobie także z wyczyszczeniem innych przedmiotów oraz sprzętów, których na co dzień używacie w domu, a nawet w ogrodzie. Zobaczcie, co można myć w zmywarce: szuflady i półki z lodówki silikonowe formy do pieczenia oraz rękawice pojemniki na szczoteczki do zębów mydelniczki plastikowe klapki dziecięce zabawki wykonane z gumy lub plastiku niewielkie narzędzia ogrodnicze Jak myć naczynia w zmywarce? Gdy używacie zmywarki w bardziej konwencjonalny sposób i myjecie w niej naczynia pamiętajcie o tym, by robić to w sposób poprawny. W ten sposób przedłużycie żywotność zarówno samej zmywarki, jak i naczyń.  Przede wszystkim, najpierw należy usunąć resztki jedzenia z talerzy i garnków. Jeżeli tego nie zrobicie, filtr i odpływ zmywarki szybko się zatkają i nieszczęście gotowe - a za serwis trzeba słono zapłacić! Naczynia układajcie jedno obok drugiego, denkami do góry. Dzięki temu woda spłynie, a naczynia będą czyste. Załadujcie zmywarkę tak, by zmieściło się w niej jak najwięcej, ale też nie przesadzajcie. Gdy znajdzie się w niej za dużo naczyń, część z nich po prostu się nie umyje. ...