Delikatne kotlety drobiowe to danie uwielbiane przez wszystkie pokolenia. O ile dzieci mogą marudzić na widok schabu (który bywa twardy) czy wątróbki, tak kotlety z kurczaka zawsze cieszą się powodzeniem i szybko znikają z talerzy nawet największych niejadków.

W najprostszej wersji doprawia się je jedynie solą i pieprzem, a następnie panieruje w jajku i bułce tartej. Można jednak bardziej zaszaleć i doprawić je tak, że od razu nabiorą charakteru. Mowa tutaj o musztardzie, którą należy dodać nie do marynaty, a panierki. Dzięki temu kotlety pozostaną delikatne w smaku, ale będą miały lekką szczyptę przyjemnej ostrości.

Przepis na smakowite kotlety z kurczaka

Składniki:

  • 2 piersi z kurczaka

  • 1 jajko

  • 1 łyżka musztardy francuskiej

  • 3 łyżki mąki

  • czosnek granulowany

  • słodka papryka mielona

  • sól

  • pieprz

Przygotowanie:

  1. Umyte i osuszone piersi z kurczaka podzielcie na mniejsze kotlety. Możecie lekko rozbić je tłuczkiem.

  2. Następnie każdy kotlet doprawcie szczyptą czosnku, słodkiej papryki oraz solą i pieprzem.

  3. Przygotujcie panierkę: do jednej miski wsypcie mąkę, a do drugiej wbijcie jedno jajko, dodajcie łyżkę musztardy francuskiej oraz szczyptę soli. Możecie też wsypać ulubione zioła, by kotlety były jeszcze bardziej aromatyczne.

  4. Każdy kotlet panierujcie, obtaczając go najpierw w mące, następnie zanurzając w jajku i musztardzie i na koniec znów włóżcie go do miseczki z mąką.

  5. Tak przygotowane kotlety połóżcie na patelni z mocno rozgrzanym olejem. Smażcie z obu stron na średnim ogniu, na złoty kolor.

I gotowe! Kotlety świetnie smakują podane tradycyjnie, z ziemniakami i ulubioną surówką, np. z marchewki, buraków albo z ogórkiem kiszonym. Smacznego!

Zobacz także:

Co zrobić, by kotlety z kurczaka były soczyste?

Wilgotne i miękkie kotlety drobiowe to zasługa odpowiedniego sposobu przygotowania. Dużym błędem jest doprawianie i panierowanie kotletów na zapas, nawet kilka godzin przed smażeniem. Pozornie taki sposób wydaje się sprytny - można przygotować sobie kotlety wcześniej i w tym czasie zająć się innymi obowiązkami domowymi.

Niestety, taka metoda sprawia, że mięso wysycha i po usmażeniu jest twarde. Wszystko przez sól oraz bułkę tartą, które „wyciągają” wodę z mięsa i sprawiają, że staje się oklapnięte i wiórowate.