Drewniane łyżki czy szpatułki są popularne, ponieważ łatwo nimi mieszać potrawy podczas gotowania nie rysując powierzchni garnków i patelni. Są lubiane i powszechnie stosowane także dlatego, że przyjemnie trzyma je się w dłoni, nie nagrzewają się i nie parzą w ręce, są tanie, a także wydają nam się naturalne.

I rzeczywiście są naturalne. Zrobione z prawdziwego drewna, które starzeje, się niszczy i nasiąka. I to wcale nie musi być ich zaletą...

Szokujący test „drewnianej łyżki” odkrywa niewidoczne sekrety

Australijski kucharz Matt Preston opracował test drewnianej łyżki, dzięki któremu można stwierdzić czy łyżki z drewna nadal nadają się do użytku. Test był znany od dawna, jednak obecnie metodę rozsławiła użytkowniczka Tiktoka. Blogerka sfilmowała efekt eksperymentu, czym wywołała poruszenie wśród obserwatorów.

Jak przeprowadzić test drewnianej łyżki? 

Zobacz także:

  1. Przygotujcie szklankę z gorącą wodą.
  2. Włóżcie drewnianą łyżkę i pozostawcie na 20 min.
  3. Po tym czasie sprawdźcie, czy wasza łyżka nadal nadaje się do używania.

To, czy łyżka nadal nadaje się do użytku zauważycie od razu. W szklance pojawią się zanieczyszczenia. To stare resztki, które znajdowały się na drewnianej powierzchni i uwalniały do jedzenia, podczas gotowania.

@miss.clean.with.me I was not prepared for this🤢 Tiktok teaches me so much! #clean #cleaning #satisfying #asmr #cleantok #foryou #fyp ♬ Bubble pop electric - ・゚゚ᴀᴜᴅɪᴏs ・゚゚

Test pokazuje, że nawet jeśli starannie myjecie przybory kuchenne, te wykonane z naturalnych materiałów, jak drewniana łyżka, niszczą się, pękają, a w zakamarkach pęknięć zbiera się żywność, której nie usunie nawet staranne mycie. Taka łyżka jest siedliskiem bakterii i nadaje się wyłącznie do wyrzucenia.

Jak pielęgnować drewniane łyżki i jak długo ich używać?

Przed pierwszym użyciem, po przyniesieniu do domu, zaimpregnujcie łyżkę. Możecie to zrobić oliwą z oliwek czy zwykłym olejem rzepakowym. Natrzyjcie łyżkę olejem i odłóżcie do wyschnięcia na czystą ściereczkę. Po wyschnięciu powtórzcie czynności.

Do codziennego czyszczenia używajcie detergentu, miękkiej ściereczki i gorącej wody. Co kilka użyć zaplanujcie dokładniejsze czyszczenie. W tym celu włóżcie umytą łyżkę na całą noc do szklanki z roztworem sody oczyszczanej.

Drewnianych przyrządów nie wolno myć w zmywarkach. Regularnie róbcie przegląd drewnianych akcesoriów kuchennych i jeśli tego wymagają, wymieniajcie je na nowe.

Źródło: Onet.pl