Sałata ma mało kalorii, a za to mnóstwo cennych składników dla zdrowia. Dobrze smakuje w sałatkach i na kanapkach, a w dodatku nie wymaga specjalnej obróbki. Jest przyjemnie chrupiąca, jędrna i zielona, dlatego na talerzu, w towarzystwie innych warzyw, wygląda wprost genialnie. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sałaty? 

W sprzedaży jest wiele rodzajów sałat. Najbardziej popularne to: maślana, rzymska, rukola, roszponka, lodowa. Wszystkie smakują wyśmienicie, jednak jeżeli zależy wam na wartościach odżywczych, powinniście wybierać cztery pierwsze. 

Kupując sałatę, dobrze jest wybierać zwarte i ciężkie główki, bez oznak przerastania. Poprzerastane egzemplarze będą gorzkie w smaku.  

Zobacz także:

Ponadto wybierając sałatę, powinniście koniecznie obejrzeć miejsce odcięcia korzenia. Brązowy kolor w tym miejscu nie wróży dobrze zakupowi tego warzywa. Im ciemniejsza nasada, tym więcej czasu upłynęło od ścięcia główki i w związku z tym nie będzie ona już tak smaczna i wartościowa jak świeża sałata. 

Gotowe mieszanki sałat trzeba również sprawdzać przed zakupem. Najlepiej decydować się na te, które pakowane są w przezroczyste torebki foliowe, gdyż zawartość ich jest doskonale widoczna. Wewnątrz takiego opakowania nie powinno być kropel wody. 

Co zrobić, by sałata była długo świeża?

Sposób na przechowywanie sałaty jest przynajmniej kilka. Najczęściej przechowuje się ją w pudełku, w lodówce, przełożoną kawałkami zwilżonego ręcznika papierowego. Dzisiaj poznacie, sposób, który doświadczone panie domu cenią najbardziej. Pozwala on bowiem zatrzymać kruchość sałaty na długi czas, nawet do 7 dni. 

  1. Świeże liście sałaty opłuczcie dokładnie w kilku wodach.  

  2. Następnie włóżcie je na godzinę do bardzo zimnej wody. 

  3. Po tym czasie wyjmijcie je i gdy trochę obciekną, jednak wciąż pozostaną wilgotne, ułóżcie na bawełnianej ściereczce. 

  4. Ściereczkę zwińcie w rulon. Nie ściskajcie jej jednak zbyt mocno. Jeśli sałata będzie tak zwinięta - pogniecie się, a na jej powierzchni pojawią się ciemne plamki. 

  5. Włóżcie ją do lodówki. 

  6. Co 2 dni przepłuczcie liście w zimnej wodzie i z powrotem zawińcie ją w ściereczkę. 

W ten sposób możecie również przechować jarmuż, szpinak, szczypior lub świeże zioła. 

Źródło: ofeminin.pl