Występowanie grzybów ściśle wiąże się z pewnymi gatunkami drzew. Można powiedzieć, że każdy rodzaj ma swoje ulubione. Są to zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste. Niektóre grzyby wiążą się tylko z jednym gatunkiem drzew, inne są w tej kwestii bardziej liberalne.

Mikoryza to związek pomiędzy grzybami a drzewami 

Mikoryza to nic innego jak „współpraca” grzybów i drzew. Swoista symbioza, z której czerpią korzyści obie strony układu. Wszystko rozgrywa się pod ziemią, gdzie grzyby pobierają związki organiczne ze swoich ulubionych drzew, a drzewa otrzymują związki mineralne wytwarzane przez małych współpracowników. 

Mikoryza dotyczy nie tylko grzybów jadalnych, ale również trujących. Niemniej grzybiarzy interesuje najbardziej ta pierwsza grupa i to, że lasek brzozowy prawdopodobnie zwiastuje obecność pięknych koźlarzy. 

Zobacz także:

Pod jakimi drzewami spotkacie borowiki, podgrzybki i maślaki?

Lasy można podzielić ze względu na to, jakie występują tam drzewa. Jeżeli traficie do lasu liściastego, wówczas możecie spodziewać się zbiorów maślaków, koźlaków, gąsek, podgrzybków, a także borowików. Jeżeli jednak znajdziecie się w lesie iglastym, wtedy z pewnością ucieszycie się widząc rydze, borowiki, podgrzybki i maślaki. Zobaczcie, pod jakimi dokładnie drzewami możecie je znaleźć. 

  • Borowiki to najszlachetniejsze z grzybów, które chętnie nawiązują współpracę zarówno z drzewami liściastymi, jak i iglastymi. Wypatrujcie ich pod sosnami i świerkami, ale również pod dębami, bukami i grabami. Borowik szlachetny upodobał sobie zwłaszcza świerki. 

  • Koźlarze, zwane kozaki bardzo lubią otoczenie brzóz i osik. Jeżeli spacerując po lesie, natraficie na jezioro otoczone tymi drzewami, to możecie być prawie pewni, że grzybobranie będzie udane. Nie zdziwcie się jednak, gdy zobaczycie je także pod grabami, dębami, sosnami i świerkami. 

  • Podgrzybek pod sosną lub świerkiem, to częsty widok w lesie. Te grzyby tworzą jednak również mikoryzę z bukami i dębami. To dość powszechne grzyby, więc wybierając się na grzybowe łowy, z pewnością przyniesiecie je do domu. 

  • Maślaki są bardziej wybredne. Poszczególne ich gatunki tworzą monogamiczne związki z drzewami. Maślak żółty to wierny towarzysz modrzewia, a maślak zwyczajny i ziarnisty lubią obecność młodych sosen.