Drewniane meble, blaty i sfatygowane podłogi wymagają specjalnej troski i uważności. Raz na jakiś czas trzeba je nawilżyć i zabezpieczyć. Wówczas będą lśnić i zachwycać dawnym blaskiem. Jeżeli tego nie zrobicie, drewno przestanie dobrze wyglądać. Co więcej może również popękać. 

Jak wygląda olejowanie powierzchni drewnianych? 

Kto ma blat drewniany, ten wie, że raz na jakiś czas trzeba zadbać o niego. Olejowanie chroni drewno zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Oczywiście jeżeli zostanie właściwie przeprowadzone. Przeznaczony do tego preparat powinien skutecznie wniknąć w struktury drewna i wspomóc je od środka. Jak zatem powinno wyglądać poprawne olejowanie? 

  1. Po pierwsze, musicie właściwie przygotować drewno, tzn. dokładnie je oczyścić i w wielu przypadkach również przeszlifować. 

  1. Kolejnym etapem po zmatowieniu jest przetarcie powierzchni lekko zwilżoną ściereczką. Ma to na celu usunięcie pyłu, a także kurzu. Poczekajcie, aż drewno spokojnie wyschnie. 

  1. Teraz możecie przystąpić do olejowania. Impregnat nakładajcie za pomocą ściereczki lub pędzla. Zróbcie to dwa lub trzy razy w odstępach minimum godzinnych. 

  1. Olej, który się do końca nie wchłonie, zbierzcie ręcznikiem papierowym. Po takim zabiegu meble i podłoga powinny być matowe, przyjemne w dotyku, a także o głębokim kolorze drewna. 

Olej rzepakowy nadaje się do impregnacji drewna 

Zobacz także:

Ten produkt jest w każdym domu. Przeznaczony zazwyczaj do smażenia, ma szereg innych zastosowań. Jednym z nich jest impregnacja drewna. Kilkakrotne nałożenie go na oczyszczoną powierzchnię mebli ogrodowych, sprawi, że staną się one odporne na działanie deszczu i słońca.

To świetna, naturalna ochrona przed wilgocią i brudem. Również meble domowe i blaty będą wyglądały jak nowe, jeżeli potraktujecie je tym roślinnym impregnatem 

Jakimi olejami można zabezpieczać drewno? 

Prawie wszystkie oleje roślinne nadają się do tego celu. Każdy z nich jednak ma inne właściwości. Zobaczcie jakie.

  • Polski olej lniany tworzy wyjątkowo mocną powłokę na drewnie, pomaga mu w tym fakt, że szybko się utwardza. Będzie doskonale nadawał się do olejowania drewnianych podłóg i blatów. 
  • Na przeciwległym biegunie znajduje się olej kokosowy i oliwa, które wcale nie twardnieją, mogą jedynie zabezpieczyć drewno przed utratą wilgoci. 
  • Olej rzepakowy i sojowy dobrze sprawdzą się w impregnowaniu różnego rodzaju mebli. Stopień ich utwardzania jest jednak nieco niższy aniżeli oleju lnianego. 

Źródło: budnews.pl