Wiele osób chcąc poprawić walory odżywcze dodatków słodzących, zamiast cukru używa miodu. Też stosujecie go jako zamiennik białego cukru w herbacie lub kawie? A może także słodzicie nim ciasta i inne desery? Taka zamiana nie zawsze jest korzystna dla zdrowia i figury. Oto co warto wiedzieć o miodzie.

Miód jest dwa razy cięższy od cukru. Może to mieć wpływ na sylwetkę

Żeby zrozumieć, jakie znaczenie może mieć różnica wagi cukru i miodu, przyjrzyjcie się tym liczbom:

  • 100 g cukru ma 380 kalorii, natomiast 100 g miodu ma 300 kalorii
  • 1 łyżeczka cukru waży 5 g, natomiast 1 łyżeczka miodu waży  12 g

To oznacza, że miód jest ponad dwa razy cięższy od cukru.

Jeśli macie zwyczaj słodzić herbatę dwiema łyżeczkami cukru, to oznacza, że dodajecie do niej 38 kalorii. Jeśli natomiast zastąpicie cukier dwiema łyżeczkami miodu, w herbacie będą już 72 kalorie. Gdy chcecie zastąpić cukier miodem, który uważacie za bardziej wartościowy, musicie pamiętać, że wasz zamienny słodzik będzie też bardziej kaloryczny.

Zobacz także:

Wartości zdrowotne miodu są pozorne

Macie rację, że prawdziwy miód jest znacznie zdrowszy niż zwykły biały cukier, który dostarcza co prawda energii, ale jednocześnie zawiera puste kalorie zwiększające ryzyko nadwagi, zaburzeń metabolizmu, cukrzycy czy chorób serca.

Z kolei w miodzie znajdziecie poza cukrem, antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki i hamują procesy starzenia się organizmu. Zawiera też potas, magnez, wapń, fosfor, kobalt żelazo i kwas foliowy i oczywiście jest pełen witamin, takich jak: A, B1, B2, B6, B12 oraz C.

Nie można jednak zapominać, że te cenne wartości nie potrafią przetrwać wysokiej temperatury. Dlatego jeśli dodajecie miód do gorącej herbaty czy kawy, pod wpływem temperatury, stanie się on niemal bezwartościowy. Zostaną w nim jedynie dodatkowe kalorie i słodki, miodowy smak. To samo stanie się, jeśli miodem posłodzicie ciasta, a następnie wstawicie je do piekarnika.

Źródło: Haps.pl, lionfitness.pl