Obecnie babka drożdżowa lub piaskowa, wypiekana w specjalnej formie i polana lukrem to jeden z symboli Wielkanocy. Praktycznie nie wyobrażamy sobie tego święta bez pięknej babki na stole. Tradycja wypiekania babek jest dość długa i jej prapoczątki sięgają XVII wieku i czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, choć niektóre źródła podają też okres wcześniejszy, czyli XV wiek.

Coroczne pieczenie babki na Wielkanoc było dawniej na tyle podniosłym wydarzeniem, że nie mogło się obyć bez pewnych rytuałów. Podobno przepis na babkę był zastrzeżony tylko i wyłącznie dla kobiet, a obecność mężczyzn w domu, w którym rosło ciasto miała sprawić, że babka nie wyjdzie i opadnie. To byłaby prawdziwa katastrofa, ponieważ nieudana babka miał być powodem do ogromnego wstydu dla gospodyni, która ją przygotowała. 

Kilka sposobów na babkę wielkanocną

Dziś na szczęście babki mogą piec i kobiety, i mężczyźni, choć wciąż przygotowaniom towarzyszy sporo nerwów - w końcu każdy chce, by ciasto na święta wyrosło idealne. Babkę można przygotować na kilka różnych sposobów. Najbardziej tradycyjna będzie wysoka baba drożdżowa z rodzynkami i innymi suszonymi owocami w środku. Alternatywą jest babka piaskowa, wykonana z innego rodzaju ciasta. Można do niej dodać skórkę oraz sok z cytryny, by wyszła z niej babka cytrynowa albo kakao, które nada jej ciekawego koloru. 

Poniżej mamy dla was przepis na jeszcze jeden rodzaj tego wypieku, czyli babkę kisielową, a więc de facto bliską kuzynkę babki piaskowej. Jest słodka, wilgotna, a dzięki kisielom ma piękną, żywą barwę. 

Zobacz także:

Przepis na babkę kisielową

Składniki:

  • 270 g mąki pszennej
  • 200 g cukru
  • 250 g margaryny
  • 5 jaj
  • 5 opakowań kisielu o smaku cytrynowym lub o innym neutralnym kolorze (1 opakowanie to ok. 40 g, ok. 200 g łącznie)
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia 

Dodatkowo na polewę: 1 tabliczka gorzkiej czekolady oraz 3 łyżki mleka. 

Przygotowanie:

  1. Całą margarynę włóżcie do małego garnka i podgrzejcie, aż się rozpuści. Nie zapomnijcie o mieszaniu. Gdy margaryna będzie już płynna, zdejmijcie garnek z ognia i odstawcie do ostudzenia.
  2. Następnie do miski wbijcie jajka i ubijcie je mikserem. W trakcie mieszania stopniowo wsypujcie drobny cukier. 
  3. Później wsypcie do masy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i dalej miksujcie.
  4. Na koniec dodajcie do masy na przemian ostudzoną margarynę i kisiel w proszku. Mieszajcie, aż masa będzie jednolita. 
  5. Posmarujcie margaryną formę do babki i posypcie ją mąką albo bułką tartą. Wlejcie do środka ciasto i wstawcie formę do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza. Pieczcie od 40 do 45 minut, w zależności od piekarnika. 
  6. Po tym czasie wyjmijcie formę i poczekajcie, aż nieco ostygnie. Ostrożnie wyjmijcie z niej babkę i połóżcie na kratce. Zostawcie do ostudzenia.
  7. W tym czasie przygotujcie polewę. Czekoladę należy rozpuścić i wymieszać z 3 łyżkami mleka. Polejcie nią babkę, poczekajcie aż zastygnie i gotowe - ciasto jest gotowe do podania. Smacznego!