Marzycie o fasolówce, fasolce po bretońskim lub chociaż o barszczu ukraińskim? Fasola jest pyszna, niektóre odmiany mają przyjemny orzechowy posmak, trudno powstrzymać się od jedzenia. To też bardzo ważny składnik w diecie wegetariańskiej i wegańskiej, bo świetnie uzupełnia białko. Ale to całe moczenie i długie gotowanie, zwyczajnie się nie chce tego robić. Wszystko trzeba wcześniej zaplanować. A może jednak skorzystać z konserwowej w puszce? Zapomnijcie o tym, nadaje się tylko do pasty do chleba albo do szybkiej sałatki. Znamy na to lepszy sposób.

Jak skrócić czas moczenia fasoli?

To prostsze niż myślicie. Nie potrzebujecie żadnych szczególnych przygotowań albo dodatkowych składników. Wystarczy zagotować większą porcję wody, przełożyć fasolę do sporej metalowej lub szklanej miski albo nawet do garnka i zalać ją wrzątkiem. Dzięki temu zapomnicie o wielogodzinnym moczeniu, wystarczy jedynie 60 minut. Po tym czasie będzie miękka i gotowa do dalszej obróbki.

Soda w pogotowiu, przyspieszamy gotowanie

I na tym etapie zyskamy nieco czasu, stosując pewne sztuczki kuchenne.

  • Sytuację może poprawić dodatek sody oczyszczonej (wystarczy szczypta, mniej więcej ¼ łyżeczki), dodanej w czasie moczenia lub nawet gotowania. Dzięki temu skórka mięknie i szybciej się gotuje. A fasolka zupełnie nie traci na smaku, za to staje się bardziej lekkostrawna, więc można zapomnieć o wzdęciach.
  • Przed gotowaniem pamiętajcie, żeby odlać wodę z moczenia i ugotować fasolę w świeżej, inaczej może zaszkodzić albo zyskać gorszy smak, z wyraźną, gorzką nutą.
  • Pamiętajcie też, że sól wsypujemy dopiero, jak fasola całkowicie zmięknie, inaczej może się już nie dogotować.

Jeśli mimo wszystko obawiacie się dolegliwości ze strony układu trawiennego, dosypcie do dania zioła: kminek rzymski, majeranek, koper włoski, imbir (do dań z orientalnym sznytem), kolendrę, cząber (jest lekko korzenny i pikantny) lub majeranek. Możliwości jest wiele, z pewnością wybierzecie takie, które będą wam odpowiadały smakowo. Ważny jest też dodatek tłuszczu, najlepiej oliwy, dobrze łączy się z fasolą i poprawia jej właściwości.

Zobacz także:

Co możemy zrobić z fasolki?

Możliwości jest wiele, można by napisać całą książkę kucharską na temat fasoli i to z podziałem na kuchnie świata. Popularna jest też w kuchni greckiej, indyjskiej i oczywiście meksykańskiej. Sprawdźcie, co można z niej zrobić, to tylko kilka propozycji: