W zupie ogórkowej najlepsze jest to, że można zrobić ją z wykorzystaniem wczorajszego rosołu, zapomnianych w lodówce marchewek i ogórków, które do innych celów już raczej się nie nadają. W ten sposób wyczyścicie lodówkę i spiżarnię. Przekiszone, miękkie ogórki możecie dodać właśnie do tej zupy lub ewentualnie podczas duszenia mięsa (nadadzą mu wyrazistego smaku i pomogą zmięknąć, ale znikną w każdym sosie). Smak ogórkowej pomoże zbalansować 1 skromny dodatek, na który zwykle spoglądacie, gdy trzeba zrobić deser. Znajdziecie go na każdym dobrze zaopatrzonym w warzywa i owoce bazarze.

Jak uratować zbyt kwaśną zupę ogórkową?

Zdaniem niektórych wręcz, im bardziej kwaśne i im bardziej wykręcają, tym lepsze. Zupa ogórkowa kojarzy się z kwaśnym smakiem – zaskakuje nim wielu obcokrajowców, którzy próbują jej po raz pierwszy. Łatwo jednak przesadzić. Gdy taka zupa dłużej postoi (nawet w lodówce), a smaki się „przegryzą”, może ona stać się zbyt słona i zbyt kwaśna.

Łatwiej temu zapobiec niż naprawiać sytuację. Z tego względu sok do zupy ogórkowej dodawajcie stopniowo, kosztując zupę podczas gotowania. Dzieci wolą łagodniejszy smak, seniorzy z kolei będą preferować bardziej wyrazisty – kubki smakowe u starszych osób są mniej czułe. Z tego samego powodu możecie też zetrzeć mniej ogórków – szczególnie, jeśli macie mocno ukiszone okazy i oszczędzajcie sól. Ogórkową najlepiej dosolić na samym końcu.

Jeśli macie już w garnku zbyt słoną i zbyt kwaśną ogórkową, podgrzejcie ją na małym ogniu z kawałkiem surowego ziemniaka w środku. Wchłonie on nadmiar soli. Wyjmijcie go pod koniec gotowania. Zupę, zamiast śmietaną 12% lub 18%, zabielcie mniejszą ilością słodkiej kremówki.  

Zobacz także:

Smak pomoże zbalansować wam również dodatek szarej renety. Zwykle pieczecie z niej szarlotkę. Jak wykorzystać te jabłka w zupie? 

Z czym podsmażyć ogórki na zupę?

Sekretem pysznej ogórkowej są nie tylko kiszonki, ale i... jabłka. Konkretnie odmiana Szara Reneta - rozpoznacie je bez problemu. Mają one zielonkawo-brązową, matową skórkę. Nie są może najpiękniejsze, ale doskonale nadają się do zupy ogórkowej. Jabłka mają kwaskowato-winny smak. Starsze okazy nabierają słodyczy. Szara reneta pogłębi smak zupy ogórkowej. Zetrzyjcie ją na tarce wraz z ogórkami i przed wrzuceniem do wywaru podsmażcie na maśle.

Na 1 kg kiszonych ogórków wykorzystajcie 3-4 średnie jabłka. Zamiast renety, jeśli akurat jej nie ma, możecie użyć również jabłek odmiany kortland lub antonówek. One również poprawią smak zupy. Ten trik możecie stosować zarówno w przypadku zupy ogórkowej gotowanej na żeberkach wędzonych, jak i na kościach, rosole czy bulionie warzywnym. W każdym przypadku smak zupy zdecydowanie się poprawi.